Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Budowa kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wartą oraz Cybiną pomiędzy Berdychowem, Ostrowem Tumskim oraz Chwaliszewem         

Beneficjant: Miasto Poznań

Dysponent:  Zarząd Dróg Miejskich

Ogólny opis zadania:

Przedmiotem inwestycji jest budowa infrastruktury pieszo-rowerowej oraz obiektów mostowych (kładki pieszo-rowerowej) wraz z budową infrastruktury towarzyszącej technicznej, w tym sieci oświetleniowej, teletechnicznej, monitoringu miejskiego i kanalizacji deszczowej, oraz przebudową kolidującej infrastruktury. Założonym efektem inwestycji jest wykonanie wygodnego i oczekiwanego połączenia pieszo-rowerowego między rejonem jeziorem Malta oraz centrum miasta Poznania wraz zaktywizacją południowej części Ostrowa Tumskiego.

Okres realizacji projektu: 2023-2025

Źródła finansowania:

Wysokość dofinansowania: 95.000.000,00 zł

Wartość inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania: 156.144.257,90 zł


Przebudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 68 w Poznaniu

Beneficjant: Miasto Poznań

Dysponent:  Szkoła Podstawowa nr 68 w Poznaniu

Ogólny opis zadania:

Przedmiotem inwestycji jest wykonanie przebudowy wraz z termomodernizacją istniejącego budynku szkoły. Zostaną wykonane instalacje wewnętrzne w przebudowywanym budynku. Ponadto istniejący budynek zostanie dostosowany do przepisów higieniczno-sanitarnych, a w zakresie przepisów pożarowych zostaną wydzielone strefy pożarowe. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano wycinki, wyburzenia min. tarasów i schodów zewnętrznych oraz utwardzeń. 

Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia wraz z poprawą warunków kształcenia a przez to wzrost szans edukacyjnych uczniów. Projekt przyczyni się do ograniczenia barier dostępu do edukacji oraz stworzy środowisko sprzyjające uczeniu się.

Okres realizacji projektu: 2022-2024

Źródła finansowania:

Wysokość dofinansowania: 3.698.246,19 zł

Wartość inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania: 8.875.080,84 zł


Budowa szkoły na Strzeszynie

Beneficjant: Miasto Poznań

Dysponent: Wydział Oświaty

Ogólny opis zadania:

Zadanie inwestycyjne obejmuje proces budowlany związany z realizacją budowy nowoczesnego obiektu oświatowego mieszczącego 32 oddziały szkolne oraz 8 oddziałów przedszkolnych, z salą gimnastyczną, świetlicami, pomieszczeniami socjalnymi, administracyjnymi, stołówką, biblioteką oraz innymi pomieszczeniami koniecznymi do funkcjonowania obiektu oświatowego. Całość obiektu ma zostać kompleksowo wyposażona w niezbędne wyposażenie dydaktyczne. Realizacja zadania ma obejmować również zagospodarowanie terenu działki (około 2,3 ha) w infrastrukturę sportową, rekreacyjną, place zabaw, inne jak między innymi infrastrukturę drogową, rowerową czy alejki chodnikowe. Projekt ma na celu podniesienie jakości kształcenia a przez to zmniejszenie nierówności w dostępnie do edukacji co przyczyni się także do wzrostu rozwoju gospodarczego regionu.

Okres realizacji projektu: 2023-2025

Źródła finansowania:

Wysokość dofinansowania: 65 000 000,00 zł

Wartość inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania: 81 471 853,77 zł


Budowa boiska wielofunkcyjnego z funkcją sztucznego lodowiska (Chwiałka)

Beneficjant: Miasto Poznań

Dysponent: Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

Ogólny opis zadania:

Przedmiotem inwestycji jest budowa całorocznego, zadaszonego obiektu rekreacyjnego z funkcjami lodowiska, boiska i rolkowiska. Obiekt w swym założeniu będzie funkcjonował przez jedenaście miesięcy w roku. Okres trzydziestu dni przewidziany jest na dwie krótkie przerwy technologiczne na zamrożenie i rozmrożenie lodowiska. Zaprojektowana infrastruktura ma charakter hali łukowej długości wraz z dodatkowym zapleczem kontenerowym i zawiera w sobie strefę klienta, przebieralnię, wypożyczalnię łyżew, a także agregat chłodniczy i garaż maszyny do pielęgnacji lodu. W ramach projektu zaplanowano także powstanie zaplecza parkingowego.  

W okresie jesienno - zimowym (od połowy października do połowy marca) boisko wielofunkcyjne będzie pełniło rolę lodowiska o funkcji rekreacyjnej oraz sportowej (zapewnienie obiektu treningowego dla curlingu, łyżwiarstwa figurowego i hokeja na lodzie). Przez resztę czasu, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii demontowalnej maty polipropylenowej, obiekt będzie mógł służyć na potrzeby rekreacyjne i treningowe dla takich sportów jak, wrotkarstwo, in-line hokej, piłka ręczna i badminton. Obiekt wpisuje się w funkcję Oddziału Chwiałka, który jest największą bazą sportową dla halowych dyscyplin zespołowych w Poznaniu oraz miejscem rekreacji dla mieszkańców miasta Poznania.

Okres realizacji projektu: 2024-2025

Źródła finansowania:

Wysokość dofinansowania: 8 000 000,00 zł

Przewidywana wartość inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania: 10 000 000,00 zł


Budowa pływalni krytej przy ul. Taborowej w Poznaniu

Beneficjant: Miasto Poznań

Dysponent: Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

Ogólny opis zadania:

Przedmiotem inwestycji jest budowa miejskiej pływalni krytej wraz z zagospodarowaniem przyległego do niej terenu. Realizacja obejmuje również wcześniejszą rozbiórkę istniejącego budynku starej pływalni, która z uwagi na niewłaściwy stan techniczny została wyłączona

z użytkowania. W jej miejscu powstanie nowoczesny basen pływacki o europejskim standardzie,

przystosowany do organizacji lokalnych imprez pływackich, nauki pływania dla dzieci i młodzieży,

oswajania z wodą niemowląt, przeprowadzania zajęć aqua aerobiku oraz codziennego korzystania przez mieszkańców miasta Poznania. Obiekt wyposażony będzie w około 25 metrowy basen pływacki, basen rekreacyjny, wannę z hydromasażem, mały zespół saun oraz część przeznaczoną na organizację zajęć fitness. Celem projektu jest zwiększenie dostępności do całorocznej wielofunkcyjnej infrastruktury sportu i rekreacji mieszkańców miasta Poznania i subregionu poznańskiego, a tym samym wzbogacenie obecnej oferty programowej o nowe usługi sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne.

Okres realizacji projektu: 2024-2026

Źródła finansowania:

Wysokość dofinansowania: 24.170.964,55 zł

Wartość inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania : 36.254.634,09 zł


Budowa drogi dla rowerów w rejonie ulic: Strzeleckiej i Królowej Jadwigi - etap I

Beneficjant: Miasto Poznań

Dysponent: Zarząd Dróg Miejskich

Ogólny opis zadania:

W ramach zadania inwestycyjnego zaplanowano budowę: - odcinka drogi dla rowerów po południowej stronie ulicy Królowej Jadwigi, łączącego przejazd rowerowy przez ulicę Droga Dębińska z Mostem Królowej Jadwigi, bez ingerencji w skrzyżowanie Królowej Jadwigi - Droga

Dębińska, gdzie ścieżka rowerowa przebiegać będzie obustronnie. Po stronie południowej trasa

poprowadzona będzie osobno od chodnika, za istniejącą linią drzew i infrastrukturą związaną z

oświetleniem drogi i energetyką trakcyjną. W rejonie skrzyżowania droga rowerowa dowiązana

będzie do istniejących przejazdów przez ul. Królowej Jadwigi i Drogę Dębińską. Po stronie północnej droga rowerowa przebiegać będzie przez park Tadeusza Mazowieckiego wzdłuż chodnika parkowego, od którego oddzielona będzie za pomocą opaski z kostki kamiennej łupanej. - odcinka drogi dla rowerów zlokalizowanego po północnej stronie ul. Królowej Jadwigi, łączącego istniejący przejazd rowerowy przez ul. Królowej Jadwigi z Mostem Królowej Jadwigi i ścieżką rowerową w pasie drogowym ulicy Kazimierza Wielkiego, bez ingerencji w skrzyżowanie Królowej Jadwigi - Strzelecka. Od skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi ścieżka rowerowa poprowadzona będzie odrębnie od chodnika za szpalerem drzew, natomiast od zjazdu do budynku Victoria Business Center ścieżka poprowadzona będzie przy chodniku, który częściowo zlokalizowany będzie w miejscu istniejącej, zawężanej jezdni. W kierunku wschodnim ścieżka rowerowa kontynuowana będzie w ul. Kazimierza Wielkiego za przystankiem autobusowym, następnie dowiązując się do istniejącego układu. Projekt zakłada również budowę nowego

oświetlenia z energooszczędnymi oprawami LED, a także przebudowa oraz budowa nowego systemu nawadniania zieleni (istniejącej i tej projektowanej). Zadanie inwestycyjne obejmuje również przyłączenie projektowanych wpustów do kanalizacji deszczowej aby zapewnić odpowiednie odwodnienie nowo wybudowanej trasy rowerowej oraz budowę sieci energetycznej, która stanowić będzie podziemną infrastrukturę techniczną zapewniając tym samym odpowiednie oświetlenie docelowej trasy. Projektowana droga rowerowa stanowi część trasy głównej R2W łączącej centrum Poznania z rejonami Szczepankowa zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania.

Okres realizacji projektu: 2024-2025

Źródła finansowania:

Wysokość dofinansowania: 1.585.419,62 zł

Wartość inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania: 2.217.680,27 zł