Prof. dr Martin Hartmann (Niemcy)
Profesor Hartmann jest kierownikiem Erlangen Catalysis Resource Center (ECRC) na Uniwersytecie Erlangen - Nürnberg. To ekspert w tematyce zrównoważonego i proekologicznego rozwoju chemii, a w szczególności małotonażowych technologii osiąganych przy użyciu katalizy heterogenicznej, tj. przez przeprowadzanie reakcji chemicznych z zastosowaniem katalizatorów.
Do szczególnych zainteresowań badawczych Profesora Hartmanna należy zaliczyć: nanomateriały, badanie właściwości nowoczesnych materiałów, wysokospecjalistyczne techniki w badaniach nanomateriałów i procesów zrównoważonego rozwoju chemii przemysłowej oraz tzw. "zielona chemia".
Prof. Hartmann opublikował wiele prac w renomowanych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej na temat nowych procesów, w tym reakcji tandemowych pozwalających na zastąpienie wcześniejszych środowiskowo uciążliwych procesów. Podejmuje się projektowania procesów całkowicie bezpiecznych dla człowieka i środowiska,
w szczególności uzyskiwania "100% konwersji surowców w 100% do pożądanego produktu", bez produktów ubocznych, przy jak najmniejszej emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych oraz przy jak najmniejszej liczbie kroków przemysłowych, stosując tym samym reguły tzw. "zielonej chemii".
Warto zaznaczyć, iż Prof. Hartmann ma również doświadczenie w technikach służących do określania natury nanomateriałów, a w szczególności techniki NMR (jego doktorat poświęcony był na udoskonalanie metodyki pomiaru ciał porowatych).
Równocześnie jest to autor ponad 160 publikacji w renomowanych czasopismach w zakresie nanomateriałów i katalizy heterogenicznej, ko-edytor książek, rozdziałów w encyklopedii i specjalnych numerów czasopism.
Profesor Hartmann jest członkiem komitetów sterujących międzynarodowych stowarzyszeń, m.in. International Zeolite Association, International Mesostructured Materials Association.