Mapa akustyczna 2007
Jak korzystać z mapy akustycznej?
Mapa akustyczna została przygotowana w formie warstw tematycznych udostępnionych w internetowej wersji systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania, dostępnym pod adresem
http://sip.geopoz.pl/
Aby skorzystać z mapy należy zainstalować aplikację Java w wersji 1.5.
Po skutecznym zainstalowaniu aplikacji należy kliknąć w odnośnik Mapa Miejska Poznania, znajdujący się na środku ekranu.
Po lewej stronie ekranu pojawią się dostępne warstwy mapy. Aby skorzystać z zasobów mapy akustycznej należy odznaczyć wszystkie warstwy poza "osiedla, obszary, ulice" oraz "Mapa akustyczna" (rys 1)
Dostęp do warstw merytorycznych na przykładzie wartości hałasu i przekroczeń dla ruchu tramwajowego na ulicy Gwarnej.
- z górnego paska wybieramy "szukaj" - "ulice, osiedla" - "ulice, aleje, ronda, mosty" (rys 2)
- w rodzajach obiektów wybieramy "ulica", następnie wpisujemy nazwę "Gwarna" w okno lub wyszukujemy na liście (rys 3)
- po wczytaniu mapy w warstwie "mapa akustyczna" - "emisja hałasu" - "hałas tramwajowy" - "hałas dzienny" zaznaczamy wszystkie wartości w db i czekamy na wczytanie się mapy (rys 4)
- na mapie wyświetlają się wartości hałasu dla danego obszaru (w tym przypadku dla ulicy Gwarnej i okolicznych) oznaczone różnymi kolorami. Najeżdżając kursorem na linię oznaczającą wartość, pojawia się krótki opis (rys 5)
Aby zobaczyć przekroczenia, postępujemy w następujący sposób:
- Na warstwie "wartości hałasu" odznaczamy teraz wcześniej zaznaczone wartości
- Wybieramy warstwę "mapa akustyczna" - "przekroczenia norm hałasu" - "hałas tramwajowy" - LDWN 55, 60 lub 65 (dopuszczalny długotrwały średni poziom dźwięku w przedziale czasu odniesienia równego wszystkim dobom w roku) w zależności od rodzaju terenu. Następnie zaznaczamy warstwy przekroczeń które nas interesują (rys 6)
- Czekamy na załadowanie mapy i przeglądamy przekroczenia pokazane w danych kolorach (rys 7)