Kapitał ludzki
Według oficjalnej statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec 2023 r. w Poznaniu mieszkało 538,4 tys. osób.
Statystyka GUS-u nie uwzględnia ponad 80 tys. niezameldowanych osób, które mieszkały w mieście i korzystały w ciągu roku z przestrzeni miejskiej i usług miejskich. Były to przede wszystkim osoby spoza Poznania uczące się oraz studiujące w trybie dziennym, osoby pracujące tymczasowo, osoby posiadające obce obywatelstwo (głównie z Ukrainy).
Do tej liczby należy doliczyć także do 30 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Według GUS-u na koniec 2023 r. udział ludności w wieku produkcyjnym wyniósł w Poznaniu 60,2%. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 25-44 lata (34,6%).
Na koniec 2022 roku (najnowsze dostępne dane) w Poznaniu pracowało 372,4 tys. osób. Oznacza to, że w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, w Poznaniu pracowało 688 osób, co plasuje Poznań na 2. miejscu wśród największych miast w kraju (za Warszawą).
Struktura pracujących obejmowała: 79,3% pracujących w usługach, 20,2% pracujących w przemyśle i budownictwie, 0,4% pracujących w rolnictwie.
Największą grupę stanowili pracujący w firmach działających m.in. w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe, handel i naprawa pojazdów samochodowych, edukacja.
Na koniec grudnia 2023 r. w grupie przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1000 osób w Poznaniu znajdowało się 29 firm. Do sektora publicznego należało 14 firm, a pozostałe reprezentowały sektor prywatny. Do największych pracodawców w Poznaniu należały m.in.: ENEA S.A., Volkswagen Poznań sp. z o.o., GSK Services sp. z o.o, Lisner Poznań sp. z o.o., Kompania Piwowarska S.A., Pepco Poland sp. z o.o., Transgouermet Poland sp. z o.o, Poznalec sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu sp. z o.o., NEW YORKER POLSKA sp. z o.o., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Co piąty mieszkaniec Poznania jest studentem. Na 24 poznańskich uczelniach kształci się 102 200 osób, co roku studia kończy ponad 25 tysięcy osób.
Poznańskie uczelnie oferują ok. 300 kierunków studiów, także o profilu Master of Business Administration (MBA).
W 2023 r. uruchomione zostały m.in. takie nowe kierunki, jak:
- Archeometria, Chemia medyczna z projektowaniem leków, Geoslawistyka, Informatyka kwantowa (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza);
- Protetyka słuchu (Uniwersytet Medyczny);
- Master in International Business (Uniwersytet Ekonomiczny);
- Energetyka jądrowa, Mechatronika (Politechnika Poznańska);
- Inżynieria hydrotechniczna (Uniwersytet Przyrodniczy).
Branżami priorytetowymi dla Miasta Poznania są: sektor usług nowoczesnych, sektor IT oraz R&D oraz sektor produkcji zaawansowanej technologicznie. Branże te stwarzają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery m.in. dla absolwentów poznańskich uczelni wyższych.