Festiwal Ludzie Książki zbliża się do Poznania
Festiwal Ludzie Książki w dwóch edycjach odwiedził 7 miast i tylko podczas zimowej odsłony zgromadził niemal 4-tysięczną publiczność. Uczestnicy mogli spotkać się już między innymi z Joanną Bator, Magdaleną Grzebałkowską, Krystyną Mirek czy Samuelem Bjørkiem.
- Książka to rzecz, ważna rzecz, ale to, co ważniejsze, to ludzie, dzięki którym książka trafia do czytelnika - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Biblioteka, naszym zdaniem, jest najlepszym miejscem do spotkania ze wszystkimi ludźmi książki - autorami, ilustratorami, tłumaczami, blogerami, a także czytelnikami, bo tak jak czytelnik nie istnieje bez książki, tak książka nie istnieje bez ludzi. I o tym szczególnie będziemy rozmawiać podczas finału Festiwalu Ludzie Książki w Bibliotece Raczyńskich - dodaje dyrektor.
Festiwal kładzie nacisk na ludzi, których zarówno w samych bibliotekach, jak i w procesie powstawania książek nie może i nigdy nie zabraknie. Obecność ludzi i sztucznej inteligencji w instytucjach kultury nie musi się wykluczać. W przyszłości będzie za to tworzyć nową jakość świadczenia usług bibliotecznych, a co za tym idzie, będzie miała realny wpływ na promocję czytelnictwa wśród Polaków.
Oficjalne otwarcie finału festiwalu odbędzie się w piątek, 24 czerwca o godz. 16:00. Tego dnia będzie można spotkać się z Niną Lykke, norweską pisarką, autorką książek "Nie, po prostu nie" czy "Ostatnie stadium". W Galerii Atanazego odbędą się warsztaty z kreatywnego wymyślania historii z Martą Guzowską, archeologiem i autorką kryminałów - w tym kryminałów dla dzieci "Detektywi z Tajemniczej 5". Wieczór zakończy koncert zespołu Dagadana.
Także w piątek o trudach znalezienia wspólnego języka porozmawiają Sofija Andruchowycz -ukraińska pisarka i tłumaczka, Ryszard Kupidura, wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii UAM, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina", Karolina Drozdowska, doktor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, tłumaczka literatury norweskiej, autorka przekładów książek m.in. Larsa Myttinga, Marii Aubert, Jorna Liera Horsta. Rozmowę prowadzi Agnieszka Kalus - anglistka, tłumaczka literatury angielskiej, autorka bloga czytambolubie.
W sobotętakże nie zabraknie ciekawych wydarzeń. "Sztuka szkicowania z książką i biblioteką w tle" to warsztaty w plenerze miejskim, które poprowadzi Anna Ziętkiewicz, ilustratorka, plastyczka, miłośniczka spacerów ze szkicownikiem i książką. O niesamowite opowieści o poznańskich zaułkach zadba Joanna Jodełka, pisarka i historyczka sztuki. Spotkanie z Antonim Liberą, tłumaczem, reżyserem teatralnym, propagatorem twórczości Becketta, autorem nowego przekładu tragedii Sofoklesa, wierszy Kawafisa czy sztuk Wilde'a poprowadzi Marcel Woźniak. W sobotę będzie można także posłuchać rozmowy z Anną Gacek, dziennikarką i prezenterką, związaną przez dwie dekady z Programem 3 Polskiego Radia. Spotkanie poprowadzi Ewa Kawiecka. Z kolei o oczekiwaniach literackich różnych pokoleń, internecie i książce uczestnicy porozmawiają z autorką Katarzyną "Pizgacz" Barlińską, autorką i blogerem Okoń w Sieci.
Szczegółowe informacje o spotkaniach i warsztatach dostępne są na stronie www.bracz.edu.pl
Podczas festiwalu w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności będzie działać Muzeum Wyobraźni, a w Galerii Atanazego będzie można oglądać festiwalową wystawę.
Festiwal jest elementem projektu "Sztuczna inteligencja w służbie książki", w ramach którego czytelnicy Biblioteki Raczyńskich mogą bezobsługowo wypożyczać publikacje korzystając z sieci 11 książkomatów ustawionych na terenie miasta. Jest to uzupełnienie i rozszerzenie oferty poznańskiej biblioteki, która stawia na zrównoważony rozwój instytucji, łączący tradycyjne formy organizacji z wymaganiami, jakie stawiają przed nią mieszkańcy.
Organizatorem Festiwalu jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, partnerami Fundusze norweskie i EOG, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Miasto Poznań, NORLA, Literacka. Tu się czyta.
JZ