Poznanianki 2024
- W Poznaniu kobiety są niezwykle aktywne niemal w każdym obszarze funkcjonowania miasta. Dominują w działalności społecznej, budzą podziw ambicjami sportowymi, są aktywne w sferze publicznej, politycznej, kulturalnej, osiągają sukcesy naukowe i zawodowe. Jestem przekonany, że zmieniają nasze miasto na lepsze. To ich czas, więc uwaga i uznanie w sposób oczywisty się im należą - mówi Jędrzej Solarski. - Akcja "Poznanianki 2024" ma pomóc nam poznać bohaterki życia codziennego, które są naszymi sąsiadkami, koleżankami, współpracowniczkami i znajomymi. Bardzo chcemy, by dowiedzieli się o nich wszyscy mieszkańcy.
- To już kolejna odsłona "Poznanianek", a z każdym rokiem akcja nabiera mocy. Cieszy nas, że współczesne kobiety nie cofają się praktycznie przed żadnymi wyzwaniami. Jako nastolatki, osoby dojrzałe i seniorki mogą w Poznaniu spełniać się we wszelkiej działalności, w zgodzie z własnymi aspiracjami i potrzebami, w tym także realizowanymi na rzecz miasta i innych ludzi. Miasto często w tym zakresie może je z satysfakcją wspierać - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska.
Akcja "Poznanianki" składa się z trzech etapów. W pierwszym kandydatki można zgłaszać do 15 września - online. Na stronie poznan.pl/poznanianki dostępny jest specjalny formularz, w którym należy wpisać swoją bohaterkę i uzasadnić wybór. Rekomendować można także grupę lub organizację pozarządową, która działa na rzecz Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców. W kolejnym etapie, który nastąpi w drugiej połowie września, kapituła wskaże pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii społecznej. Będzie można poznać je bliżej. Zaprojektowana zostanie poświęcona im wystawa, a temat ich działań i sukcesów przybliżą filmy. Akcję zwieńczy Poznański Tydzień Kobiet, czyli czas poświęcony siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom, które je wzmacniają i chronią. Wydarzenie zainaugurowane zostanie 19 października, podczas tzw. Babskiej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, a zakończone konferencją 26 października. Odbędzie się ona w głównej siedzibie Biblioteki Raczyńskich. Program Poznańskiego Tygodnia Kobiet zostanie ogłoszony na początku października. Całe wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, a związane z nim przedsięwzięcia - realizowane w różnych rejonach Poznania.
- Miasto Poznań wspiera swoje mieszkanki w wielu obszarach codziennego funkcjonowania, m.in. udzielając dotacji na ich rzecz organizacjom pozarządowym, w których misję wpisane są zadania na rzecz kobiet - mówi radna Maria Lisiecka-Pawełczak. - W ramach działań prowadzonych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych realizowane są projekty z udziałem młodych rodziców, głównie mam. Z kolei w zakresie profilaktyki zdrowotnej nieocenioną korzyścią dla poznanianek jest działalność Punktu Profilaktyki Intymnej. Ten działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Nasze miasto jako pierwsze w kraju odważyło się uruchomić tego typu miejsce świadczące porady lekarskie w zakresie chorób przenoszonych droga płciową, higieny intymnej, antykoncepcji, zarówno naturalnej jak i farmakologicznej.
Kolejne projekty, o których podczas konferencji prasowej wspomniała przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia to m.in. dofinansowaniu miejsc w żłobkach, dzięki czemu matki mogą szybciej wrócić na rynek pracy; Miasto uczestniczy również w programie przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu. W miejskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi - do dyspozycji wszystkich dziewcząt. Jednym z priorytetów w polityce społecznej są działania antyprzemocowe. W Poznaniu działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej - to tam na pomoc, wsparcie, a niekiedy i krótkotrwałe schronienie może liczyć każdy mieszkaniec i mieszkanka. Działania antyprzemocowe są realizowane na zlecenie Miasta również przez lokalne organizacje pozarządowe.
oprac. red.