Radny wymieniając walory lawendy wskazuje nie tylko te aromatyczne, estetyczne i zapachowe, ale także na właściwości odstraszające komary, kleszcze i muchy, a przyciągające pszczoły i motyle. Andrzej Rataj proponuje rozważenie nasadzeń lawendy w przestrzeni publicznej Poznania - w parkach, na skwerach i na terenach zielonych w pasach drogowych.
Radny przyznaje, że osoby sceptyczne wobec tego pomysłu mogą wskazywać na wątpliwości w zakresie uwarunkowań klimatycznych dla tej rośliny w naszym mieście (temperatura, nasłonecznienie, wilgotność), a także brak tradycji takich upraw w Poznaniu. Jego zdaniem warto jednak podjąć te działania, ponieważ liczne przykłady z innych części Polski są dowodem na istnienie możliwości nasadzeń lawendy oraz na ich pozytywne efekty.
Urząd Miasta odpowiadając na interpelację informuje, że ze względu na walory estetyczne, lecznicze oraz przyrodnicze lawendy wąskolistnej już od kilku lat jest ona sadzona na terenach miejskich parków i skwerów. Posadzono ją m.in. w parkach: Cytadela (w ogrodzie wodnym) oraz Tysiąclecia, a także na wielu skwerach: im. Ojca Jana Góry, Policji Państwowej II RP, przy ul. Podkomorskiej, przy ul. Szarych Szeregów oraz w rejonie skrzyżowania ul. Złotowskiej z ul. Gryfińską. Lawendę zasadzono również w pasach drogowych: na ul. Karmelickiej, ul. Naramowickiej oraz na rondzie Żegrze. Planowane są kolejne próby jej sadzenia w celu oceny, czy poznańskie warunki są dla niej korzystne.
Warunki pasa drogowego są specyficzne, w związku z czym kolejne nasadzenia w takich miejscach zależne będą od pozytywnych efektów w zakresie utrzymania, pielęgnacji i zimowania już zasadzonej lawendy. Dodatkowo, rośliny tego rodzaju wymagają doboru odpowiednich lokalizacji - konieczne jest sadzenie lawendy w miejscach zacisznych, bowiem zimne i wysuszające wiatry w okresie bez okrywy śnieżnej powodują problemy z zimowaniem krzewinek.
W Poznaniu z powodzeniem sadzi się inne, podobne gatunki, wykazujące dużą odporność na brak wody oraz zmieniające się warunki klimatyczne, np. z rodzaju kocimiętka i perowskia.
oprac. red.