Kompleksowe działania profilaktyczne wspierające rodzinę dotkniętą dysfunkcją i kryzysem, w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci.
Celem nadrzędnym jest ochrona praw i interesów dziecka poprzez zapobieganie krzywdzenia dzieci zapewniając profesjonalne wsparcie ich rodzicom.
Adresatami programu są osoby z terenu Miasta Poznania z rodzin dotkniętych dysfunkcją i kryzysem, wychowujące dzieci w wieku od 0 do 15 roku życia oraz spodziewające się dziecka.
Do programu mogą przystąpić zarówno pełne rodziny, osoby samodzielnie wychowujące dzieci jak i rodziny zastępcze.
Działania projektu skierowane są do rodziców i opiekunów którzy wymagają wsparcia w wypełnianiu swoich rodzicielskich zadań, ze względu na doświadczanie różnorodnych trudności opiekuńczo-wychowawczych oraz niski poziom wiedzy i umiejętności wychowawczych.
Wsparcie programu w szczególności powinno objąć te rodziny w których pojawia się jeden lub więcej z poniższych czynników ryzyka społecznego:
- Młodzi, niedoświadczeni rodzice pozbawieni wsparcia krewnych;
- Utrata pracy, konieczność zmiany miejsca zamieszkania, pogorszenie warunków życia;
- Rodzice lub partnerzy w kryzysie rozstania ;
- Przeżywanie żałoby przez jednego lub przez oboje rodziców;
- Rodzina wielodzietna, poważne trudności dotyczące rodzeństwa;
- Przewlekła, trudno lecząca się choroba u rodzica bądź dziecka;
- Starsze osoby jako opiekunowie małego wymagającego dziecka;
- Nieco wolniejszy rozwój mowy i rozumienia sytuacji społecznych u dziecka;
- Dziecko niepełnosprawne czy też dziecko z tak zwanymi "wyzwaniami wychowawczymi" - szczególnie wrażliwe, płaczące, nadaktywne ruchowo, dziecko, które zachowuje się agresywnie itp.;
- Rodziny adopcyjne i zastępcze wychowujące dzieci, które doświadczyły wczesnej separacji oraz innych doświadczeń traumatycznych.
Wróć do listy