Wystawa Rzeczpospolita utracona
Zdjęcia dokumentują wypędzenia milionów Polaków z ich własnej ziemi, oderwanie od wielowiekowej kultury i tradycji, próby skazania przynależności narodowej na zapomnienie.
Na ekspozycję składają się zdjęcia podzielone na trzy części: "Duchowość", "Społeczeństwo" i "Dziedzictwo", będące swoistą podróżą po Polsce, która na skutek kataklizmu rozpętanego po 1939 roku zniknęła bezpowrotnie. Fotografie ukazują demoralizację i zniszczenia ludzi dotkniętych okrucieństwem wojny, zestawione z bezwzględną metodycznością, z jaką naziści i Sowieci realizowali plan masowej zagłady wobec Żydów, Polaków, Romów, Białorusinów i Ukraińców, a także inteligencji, wojskowych, a nawet dzieci.
Zdjęcia dokumentują wypędzenia milionów Polaków z ich własnej ziemi, oderwanie od wielowiekowej kultury i tradycji, próby skazania przynależności narodowej na zapomnienie, głównie poprzez niszczenie miejsc pamięci: kościołów, cmentarzy, synagog, zabytkowych pałaców. "Rzeczpospolita utracona" pokazuje również straty poniesione w zakresie kultury polskiej, odartej z obrazów, książek i dzieł sztuki.