Czarno białe zdjęcie, kamienne pomniki rozstawione na polu

Już w najbliższą środę 4 września odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Vargą, pisarzem, felietonistą Newsweeka, autorem książki "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii".

Normandia, Bretania i Pikardia są przesycone historią. Od tysięcy lat toczono tu wojny, czczono bogów, tworzono wielką sztukę. Tkanina z Bayeux niczym średniowieczny komiks opowiada losy Wilhelma Zdobywcy i inwazji na Anglię, a pozostałości dwudziestowiecznych fortyfikacji i cmentarze przypominają całkiem inną historię. Prehistoryczne menhiry sąsiadują z gotyckimi katedrami i gigantycznymi współczesnymi figurami w Dolinie Świętych. Kiedyś bywało głodno, dziś można do woli sycić żołądek - serem, ostrygami, gryczanym naleśnikiem lub mulami, jak kto woli. Nad wszystkim zaś czuwają latarnie morskie, milczący strażnicy, dziś już w większości obsługiwane zdalnie z głębi lądu.

Krzysztof Varga podróżuje po północnym wybrzeżu Francji w towarzystwie Flauberta, Chateaubrianda i innych nieśmiertelnych mieszkańców tych krain, żeby w końcu dojść do prostego wniosku: są miejsca, które przypadają nam z urodzenia. Inne należą do nas z wyboru. Krzysztof Varga (ur. 1968 w Warszawie) - polski pisarz, krytyk literacki i dziennikarz. Syn Polki i Węgra. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-2020 związany z "Gazetą Wyborczą" jako redaktor działu kultury. W 2020 został felietonistą "Newsweeka". Jako pisarz zadebiutował zbiorem opowiadań "Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic". Trzykrotny finalista Nagrody Literackiej Nike: za "Tequilę" w 2002, "Nagrobek z lastryko" w 2008 i "Gulasz z turula" w 2009. Książki Krzysztofa Vargi tłumaczone są na węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki.

Wstęp wolny!

Projekt współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania i Regionu Bretania.