
Poranki z Chełmońskim - oprowadzanie tematyczne po wystawie czasowej - Józef Chełmoński 1849-1914
Oprowadzania tematyczne "Poranki z Chełmońskim":
Cykl spotkań ze specjalistami, którzy podczas spaceru po wystawie przybliżą publiczności konteksty przyrodnicze i obyczajowe obecne w malarstwie Józefa Chełmońskiego.
- 22.06.2025 (niedziela), godzina 9:30 - Ludowa wizja świata w obrazach Chełmońskiego
Chełmoński na swoich obrazach ukazuje różne wizerunki wsi - od krajobrazów po sceny rodzajowe, z postaciami sportretowanymi w różnych strojach i w konkretnych kontekstach. Czy są to tylko romantyczne widoki "egzotycznego" świata, zatrzymane na płótnach obrazów? Na ile artysta mógł, i na ile chciał zobaczyć coś więcej? Wieś 2. połowy XIX w. przeżywała apogeum zjawiska, które zdefiniowało zainteresowania etnografii i folklorystyki. Oskar Kolberg publikuje wówczas bogate materiały swoich badań - monumentalne dzieło "Lud". Obrzęd i rytuał, sztuka zdobnicza i kultowa, wiejska religijność, uzupełniona synkretycznymi powiązaniami z daleką przeszłością, oraz życie zgodne z cyklem agrarnym pór roku - wszystko to, kumulowane z pokolenia na pokolenie, ukształtowało specyficzny ludowy obraz świata. Czy Chełmoński był tego obrazu świadomy?
Prowadzenie: Witold Przewoźny, emerytowany kustosz Muzeum Etnograficznego (oddział MNP)
Na oprowadzania tematyczne obowiązują bilety na konkretne wydarzenie. Bilety dostępne w kasie muzeum lub na platformie sprzedaży biletów online.
Koszt: 30/20 zł (bilet na wydarzenie).
W dniu wydarzenia nie będzie możliwości zakupu biletu w kasie muzeum.
______
O wystawie:
Projekt "Chełmoński" to wyjątkowe wydarzenie na mapie polskiej kultury, w który zaangażowały się trzy najstarsze i największe muzea narodowe w Polsce: warszawskie, poznańskie i krakowskie. Ich współpraca zaowocowała powstaniem imponującej wręcz ekspozycji dzieł Józefa Chełmońskiego, składającej się zarówno z prac znanych, jak i takich, o których istnieniu nikt dotąd nie wiedział, pochodzących zarówno z kraju, jak i z zagranicy, zarówno z kolekcji publicznych, jak i prywatnych.
Poznańska edycja wystawy "Józef Chełmoński (1849-1914)" to chronologiczna prezentacja twórczości jednego z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX w., dzięki czemu widz poznaje jej dynamikę, dominujące w danym momencie tematy, zmieniające się sposoby malowania, zaniechane wątki czy powroty motywów. Podróż przez lata działalności artystycznej obfituje w spotkania z prawdziwymi arcydziełami, jak chociażby Babie lato, Wieczór letni - wspomnienie Ukrainy, Noc księżycowa, Orka, Bociany czy Burza.
Tego rodzaju wystawa monograficzna przygotowywana jest raz na kilkadziesiąt lat, dlatego tym bardziej warto ją zobaczyć.
wystawa: 7 marca 2025 r. - 29 czerwca 2025 r.
Sprawdźcie program wydarzeń na stronie internetowej: Wystawa - Józef Chełmoński... (mnp.art.pl).
- Wydarzenie bez barier: tak
