
Wystawa jubileuszowa "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę" część I
Z okazji obchodów milenium pierwszej polskiej koronacji Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu przygotowały całoroczny program wydarzeń zatytułowanych Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę. Pora na wielką celebrację!
Zaplanowane działania odbywać się będą w dwóch lokalizacjach! Do pierwszej z nich zapraszamy już teraz, ponieważ od 16 kwietnia otwieramy dla publiczności podwoje pierwszej części naszej jubileuszowej ekspozycji! W pobliżu Starego Rynku w Poznaniu, na ulicy Wodnej 27, znajduje się Pałac Górków. Mieści się tu dziś główna siedziba Muzeum Archeologicznego i to tutaj rozpoczynamy nasz trzyczęściowy spektakl ekspozycyjny.
W naszych planach nie zabraknie również Ostrowa Tumskiego. Miejsce to związane jest z pierwszym polskim królem oraz z innymi władcami z dynastii piastowskiej. W progi Kościoła NMP in summo i do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci zawitamy od czerwca gdy wernisażami uczcimy otwarcia dwóch kolejnych części wystawy! Pamiętajmy jednak, że już teraz w Rezerwacie na ulicy Posadzego 3 odbywają się niesamowite wykłady popularyzujące tematykę millenium koronacji. Zapraszamy w wybrane piątki na godzinę 18.00!
Działania są realizowane w ramach projektu "BOLESŁAW CHROBRY Z POZNANIA PO WŁADZĘ I KORONĘ", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W ramach tego zadania zorganizowana zostanie trzyczęściowa wystawa, cykl wykładów popularnonaukowych, lekcje muzealne, warsztaty edukacyjne i okolicznościowa dwutomowa publikacja.
Ekspozycja, której pierwsza część będzie dostępna dla publiczności od 16 kwietnia nosi tytuł "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę",
W swojej pierwszej odsłonie stanowi opowieść o państwie Bolesława Chrobrego, osnutą wokół wybranych zabytków, związanych z religią, kulturą, obyczajowością, gospodarką, stosowania prawa oraz organizacji sił zbrojnych.
Wystawie towarzyszyć będzie punkt edukacyjny, działający na dziedzińcu Pałacu. Zwiedzający będą mogli tam oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego (np. uzbrojenia czy ozdób).
Opisy poszczególnych przedmiotów dostępne będą również w alfabecie Braille'a.
Warto wspomnieć, że do tematyki obchodów nawiązuje również kolejny, XXI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą w powiecie słupeckim, zatytułowany "Królowie, trony i koronacje", organizowany w dniach od 30 maja do 1 czerwca b.r. przy znaczącym udziale naszej instytucji, a także szereg działań zaplanowanych w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, przypadającej w dniu 17 maja 2025
Kuratorzy: dr Agnieszka Stempin, mgr Mateusz Sikora
Wystawa będzie czynna do 31 grudnia b.r.
Wstęp: Należy posiadać bilet wstępu uprawniający do zwiedzenia MAP. W soboty wstęp darmowy na wszystkie ekspozycje MAP.
- Wydarzenie bez barier: brak informacji
