
Wykład towarzyszący wystawie czasowej - Józef Chełmoński 1849-1914
- 15.06.2025 (niedziela), godzina 11:00 - Chłopi, chłopki, Chełmoński - o sztuce z dziennikarką i etnografką
Pasterka igrająca z nićmi babiego lata, śniadanie na trawie przy spektaklu żywej natury, parobek przy pracy w nimbie wschodzącego słońca - to tylko kilka migawek z ikonicznych dzieł Chełmońskiego, dokumentujących życie chłopów. Jak bardzo te obrazy odbiegają od wstrząsających historii opisywanych przez Joannę Kuciel-Frydryszak w bestsellerowych "Chłopkach"? Różni je właściwie sto lat, ale czy w XIX wieku realia były inne? Spotkanie z autorką wspomnianej książki i etnografką przybliży obyczajowość polskiej wsi i pozwoli zweryfikować wizję artysty.
Panel prowadzi: Aleksandra Sobocińska (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
uczestniczki panelu: Joanna Kuciel-Frydryszak, dr hab. Joanna Minksztym (Muzeum Etnograficzne, oddział MNP)
Wykłady i spotkania:
Bilet: 15 zł na samo wydarzenie albo bilet wstępu na wystawę z wydarzeniem (30/20/0 zł)*
Bilety dostępne w kasie muzeum lub na platformie sprzedaży biletów online.
Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: historyczny gmach MNP, wejście przez ekspozycję stałą nowego gmachu
______
O wystawie:
Projekt "Chełmoński" to wyjątkowe wydarzenie na mapie polskiej kultury, w który zaangażowały się trzy najstarsze i największe muzea narodowe w Polsce: warszawskie, poznańskie i krakowskie. Ich współpraca zaowocowała powstaniem imponującej wręcz ekspozycji dzieł Józefa Chełmońskiego, składającej się zarówno z prac znanych, jak i takich, o których istnieniu nikt dotąd nie wiedział, pochodzących zarówno z kraju, jak i z zagranicy, zarówno z kolekcji publicznych, jak i prywatnych.
Poznańska edycja wystawy "Józef Chełmoński (1849-1914)" to chronologiczna prezentacja twórczości jednego z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX w., dzięki czemu widz poznaje jej dynamikę, dominujące w danym momencie tematy, zmieniające się sposoby malowania, zaniechane wątki czy powroty motywów. Podróż przez lata działalności artystycznej obfituje w spotkania z prawdziwymi arcydziełami, jak chociażby Babie lato, Wieczór letni - wspomnienie Ukrainy, Noc księżycowa, Orka, Bociany czy Burza.
Tego rodzaju wystawa monograficzna przygotowywana jest raz na kilkadziesiąt lat, dlatego tym bardziej warto ją zobaczyć.
wystawa: 7 marca 2025 r. - 29 czerwca 2025 r.
Sprawdźcie program wydarzeń na stronie internetowej: Wystawa - Józef Chełmoński... (mnp.art.pl).
- Wydarzenie bez barier: tak
