
Poranki z Chełmońskim - oprowadzanie tematyczne po wystawie czasowej - Józef Chełmoński 1849-1914
Oprowadzania tematyczne "Poranki z Chełmońskim":
Cykl spotkań ze specjalistami, którzy podczas spaceru po wystawie przybliżą publiczności konteksty przyrodnicze i obyczajowe obecne w malarstwie Józefa Chełmońskiego.
Chełmoński oczami botanika. Zapraszamy na coś więcej niż wystawę malarstwa - na spacer po polach, łąkach i mokradłach, sportretowanych z artystyczną wrażliwością i niemal z naukową precyzją. Na wędrówkę przez wiosenne rozlewiska, zdominowane żółcią kaczyńców, letnie łany zbóż, przełamane czerwienią maków, bujną zieleń szuwarów, zgaszoną porannymi mgłami, czy pobocza dróg w kolorach koniczyny i cykorii. Zapraszamy na przechadzkę z Chełmońskim, który nie tylko zachwycał się pięknem natury, ale też rozumiał jej rytm. To okazja, by spojrzeć na jego obrazy nie tylko jak na malarskie arcydzieła, lecz także jak na kronikę polskiej przyrody XIX w., na swoistą dokumentację dawnego krajobrazu, który dziś w wielu miejscach już nie istnieje.
Prowadzenie: prof. UPP dr hab. Wojciech Antkowiak, Katedra Botaniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Na oprowadzania tematyczne obowiązują bilety na konkretne wydarzenie. Bilety dostępne w kasie muzeum lub na platformie sprzedaży biletów online.
Koszt: 30/20 zł (bilet na wydarzenie).
W dniu wydarzenia nie będzie możliwości zakupu biletu w kasie muzeum.
______
O wystawie:
Projekt "Chełmoński" to wyjątkowe wydarzenie na mapie polskiej kultury, w który zaangażowały się trzy najstarsze i największe muzea narodowe w Polsce: warszawskie, poznańskie i krakowskie. Ich współpraca zaowocowała powstaniem imponującej wręcz ekspozycji dzieł Józefa Chełmońskiego, składającej się zarówno z prac znanych, jak i takich, o których istnieniu nikt dotąd nie wiedział, pochodzących zarówno z kraju, jak i z zagranicy, zarówno z kolekcji publicznych, jak i prywatnych.
Poznańska edycja wystawy "Józef Chełmoński (1849-1914)" to chronologiczna prezentacja twórczości jednego z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX w., dzięki czemu widz poznaje jej dynamikę, dominujące w danym momencie tematy, zmieniające się sposoby malowania, zaniechane wątki czy powroty motywów. Podróż przez lata działalności artystycznej obfituje w spotkania z prawdziwymi arcydziełami, jak chociażby Babie lato, Wieczór letni - wspomnienie Ukrainy, Noc księżycowa, Orka, Bociany czy Burza.
Tego rodzaju wystawa monograficzna przygotowywana jest raz na kilkadziesiąt lat, dlatego tym bardziej warto ją zobaczyć.
wystawa: 7 marca 2025 r. - 29 czerwca 2025 r.
Sprawdźcie program wydarzeń na stronie internetowej: Wystawa - Józef Chełmoński... (mnp.art.pl).
- Wydarzenie bez barier: tak
