Powiększ tekst
Logo Domu Bretanii.

Wykład o sztuce - Marcel Duchamp - enfant terrible sztuki XX wieku

09.04.2025
18:00
Dom Bretanii, Stary Rynek 37 Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Marcel Duchamp - enfant terrible sztuki XX wieku - wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu "Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności".

Kolejne spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się sylwetce Marcela Duchampa. Człowiek, przez którego nadeszła "sztuka współczesna" był ojcem koncepcji ready-made, kreatywnym i niepozbawionym talentu plastycznego twórcą, "oddychaczem", autokreatorem, który jednak nade wszystko nie chciał podążać za żadnymi konwencjami, nawet awangardowymi. Wykład będzie próbą uchwycenia fenomenu Duchampa-eksperymentatora, Duchampa-myśliciela, Duchapa - kreatora, Duchapma - Rrose Selavy, Duchampa -szachisty, Duchampa - prowokatora, Duchampa - jednego z najważniejszych głosów w sztuce XX wieku.

Karolina Prymas-Jóźwiak - historyczka sztuki, absolwentka UAM, odbyła roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Rennes II-Haute Bretagne. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP. Od wielu lat w praktyce zajmuje się edukacją artystyczną, dydaktyką historii sztuki, treningiem twórczości. Autorka artykułów naukowych, publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej oraz materiałów dydaktycznych dla studentów i nauczycieli.

Cykl 18 wykładów o sztuce francuskiej (zaplanowanych na lata 2024-2025) będzie swoistym wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (końca XX i początku XXI wieku). Celem projektowanych wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, ale także lepsze poznanie prawdziwych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.

Projekt współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania i Regionu Bretania

#PoznańWspiera

Wstęp wolny.

  • Wydarzenie bez barier: brak informacji
Baner
Logo Domu Bretanii. Pobierz baner (PNG, 14,50 kB)