Powiększ tekst
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Wystawa - Mateusz Dąbrowski. Się

21.03 – 25.04.2025
Galeria Piekary, Dziedziniec Różany CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

-się-

Osobowość człowieka kształtuje się na styku wewnętrznych możliwości i oczekiwań społecznych. Jolanta Brach-Czaina zauważyła, że świadomie formujemy jedynie te cechy, które są społecznie akceptowane, pozostawiając resztę - naszą "drugą stronę" - ukrytą w obszarach nieświadomości. To utajone życie psychiczne, porządkowane zarówno przez indywidualne doświadczenia, jak i zbiorowe, archetypowe treści, stanowi fundament naszych wewnętrznych konfliktów. Im bardziej nasze autentyczne "ja" odbiega od społecznych norm, tym więcej z jego pierwotnej struktury zostaje ujawnione.

Wewnętrzny sprzeciw wobec "nicości" rodzi pragnienie odkrycia prawdy absolutnej i sensu indywidualnego istnienia. Wartość autentycznego manifestowania uczuć, doświadczeń i przemyśleń wiąże się z wolnością - nie tylko jako abstrakcyjnym pojęciem, ale przede wszystkim jako wolnością wędrowania, czyli otwartością na nowe drogi i perspektywy, które umilają życie w swojej prostocie.

Początek drogi prezentowanych na wystawie obrazów sięga okresu mojego kryzysu psychicznego. Natknąłem się wówczas w pewnym dokumencie prawnym na określenie "podmiot obecny", które zdało mi się intrygujące. Brzmiało dehumanizująco - bardziej jak opis przedmiotu niż człowieka. To sformułowanie zainspirowało mnie do głębokiej refleksji nad egocentrycznym lękiem przed utratą kontroli i niepewnością co do przyszłości. Determinizm zdarzeń wywołuje strach o własny byt, ale "podmiot obecny" stał się dla mnie symbolem bytu, który nie dotyczy wyłącznie spraw materialnych.

W początkowej fazie pracy nad obrazami traktowałem siebie i swoje działanie jak obiekty badawcze - próbowałem się zdystansować od oceny swoich działań w procesie twórczym, postawić na intuicję i samoakceptację. Następnie analizowałem swoje odruchy i zachowania, by dojść do prawdy i wyzwolić się z cierpienia.

Moje doświadczenia znalazły odzwierciedlenie w pracy twórczej, będącej zapisem kolejnych etapów wychodzenia z kryzysu i wtajemniczenia w coraz bardziej abstrakcyjne rozumienie rzeczywistości. Początkowo tworzyłem według sztywnych schematów, opierając się na rysunkach i projektach, ale z czasem porzuciłem tę metodę na rzecz intuicji i braku jakichkolwiek założeń.

Opisywany proces przypominał budowanie obrazu warstwami - najpierw poziomym zapisem doświadczeń, który z czasem nabierał wymiaru wertykalnego, a następnie diagonalnego i trójwymiarowego - mimo początkowej nieokreśloności. Fizyczność materiału, jakim był filc - miękki i ochronny, przypominający sierść - stopniowo ustępowała miejsca niematerialnej idei. Sposób obróbki filcu drucianą szczotką nadał powierzchni surowy, pierwotny charakter, jednocześnie łącząc świat materialny z obszarem marzeń i archetypu. W ten sposób poszukiwałem alternatywnej struktury, oderwanej od materialnej rzeczywistości, pomostu między tym, co namacalne, a tym, co duchowe i symboliczne.

W mojej twórczości odnajduję ciągły dialog między świadomością a nieświadomością. Krok po kroku odkrywam nowe perspektywy w tym procesie, a każda kolejna warstwa obrazu to zapis - próba zrozumienia siebie między dwoma światami: materialnym i niematerialnym.

Mateusz Dąbrowski

____

Mateusz Dąbrowski (1980) kształcił się na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie jest doktorem habilitowanym, profesorem, prowadzi zajęcia z Serigrafii na macierzystej. Oprócz tego uczy rysunku w Akademii WIT i jest koordynatorem grupy grupy artystycznej KISSPRINT, która popularyzuje studencką grafikę artystyczną.

___

wystawa czynna pon. - pt. 10 - 18

wstęp wolny

  • Wydarzenie bez barier: brak informacji
Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia. Pobierz baner (JPEG, 126,19 kB)