Na górze i na dole czarnymi literami wypisane nazwiska artystów: Jacek Malczewski i Lech Majewski. W środkowej części jeden z wideoartów.

Jacek Malczewski / Lech Majewski - wystawa wideoartów

26.07 – 26.01.2025

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na nowo otwartą wystawę "Jacek Malczewski / Lech Majewski". To niezwykłe wydarzenie łączy twórczość dwóch wybitnych artystów: czołowego przedstawiciela symbolizmu Jacka Malczewskiego i współczesnego twórcy wideoartów Lecha Majewskiego.

Reżyser wykorzystał sztukę wideo do interpretacji dzieł XIX-wiecznego malarza.
W przygotowanym specjalnie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu cyklu 13 etiud filmowych reżyser wykorzystał kilkanaście obrazów młodopolskiego malarza - niektóre z nich, jak "Thanatos", "Portret rodziny artysty" czy "Śmierć na etapie", są eksponowane równolegle do wideoartów w nowo otwartych przestrzeniach Galerii Sztuki Polskiej.

Jak zaznaczył sam twórca wystawy, wideoarty nie są jedynie próbą filmowego odtworzenia symbolistycznego malarstwa Jacka Malczewskiego. Należy je bowiem traktować jako współczesną interpretację dzieł młodopolskiego malarza, ale i swoistą rozmowę między twórcami, których dzieli całe stulecie.

Tak o wystawie mówi dyrektor Muzeum Narodowego, Tomasz Łęcki: "Nie próbuję zgadywać, jaki będzie odbiór dzieła, ale jestem pewien, że cykl wideoartów, ułożonych w muzealną wystawę, nie pozostawi nikogo obojętnym, że włączy nas w zmagania, które były doświadczeniem Malczewskiego i są doświadczeniem Majewskiego, które są zmaganiami głęboko osobistymi, ale i zmaganiami narodu."

Kurator: Zuzanna Wagner

Wystawa będzie dostępna do 26 stycznia 2025 r.

Ekspozycja adresowana do osób powyżej 18. roku życia z uwagi na występujące w niej sceny przemocy i nagość.

Szczegółowe informacje na temat wystawy oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

-------

Lech Majewski - artysta malarz, reżyser filmowy, teatralny i operowy, twórca wideoartów, poeta i prozaik. Stworzył własny język wypowiedzi artystycznej, w którym nieustannie przewija się uniwersum mitów. Jego dorobek znany jest i ceniony w całym świecie. Miarą jego uznania są duże wystawy w prestiżowych centrach sztuki: w Buenos Aires, Londynie, Paryżu, Wenecji, w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Dalekiego Wschodu i Nowej Zelandii.

Zobacz https://mnp.art.pl/