Między wierszami - Życie i twórczość Jadwigi Stańczakowej. Spotkanie autorskie z Justyną Sobolewską
"Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej" to książka o "wychodzeniu z cienia. Niezwykłym życiu Jadwigi Stańczakowej - pisarki, dla której nie istniało niemożliwe. Żyła na własnych warunkach. Brawurowo, pod prąd, wbrew wszelkim przeciwnościom. Po swojemu. Żydówka, która wyszła z warszawskiego getta. Reporterka, która straciła wzrok. Widząca innymi zmysłami. Kochająca i toksyczna córka, żona, matka i babcia. Przyjaciółka poetów - Broniewskiego, a później Białoszewskiego. Joginka. Ale przede wszystkim - poetka i pisarka. Kiedy czegoś zapragnęła - nic nie mogło jej powstrzymać. A nade wszystko chciała być artystką, tworzyć.
Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i przedziera się przez pełne niespodzianek archiwum pisarki. Odkrywa nie tylko fascynującą postać swojej babki, ale i jej zagmatwaną historię. Tworzy poruszający obraz skomplikowanych więzi rodzinnych i na nowo nawiązuje przerwaną niemal trzydzieści lat wcześniej rozmowę".*
Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana z tygodnikiem "Polityka". Autorka zbioru esejów "Książka o czytaniu", wyboru opowiadań Kornela Filipowicza "Moja kochana, dumna prowincja" i biografii Kornela Filipowicza "Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu" nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". Współautorka książki "Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" napisanej razem z Anną Dziewit Meller i autorka biografii "Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej". Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek: wypożyczalnia biblioteki, ul. Bolesława Prusa 3, tel. 61 66 40 873
opr.sw
Zobacz wbp.poznan.pl/