Logo Galeri Śluza.

Wystawa czasowa - Warta. Ćwiczenia z wyobraźni

18.10 – 23.02.2025

Czy Poznań może przetrwać bez rzeki? Jakie znaczenie miała Warta dla miasta i jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich 200 lat? Co dzisiaj do nas mówi?

"Warta. Ćwiczenia z wyobraźni" to wystawa, która odkrywa głos współczesnej rzeki. W dobie myślenia o zmianach, Organizatorzy proponują spojrzeć na nią inaczej - poszukać niezmiennych cech i wyobrazić sobie nowe znaczenia na przyszłość.

W Galerii Śluza, w bezpośrednim otoczeniu Warty i Cybiny, prezentowana będzie opowieść o tym, co tworzy główną rzekę miasta. Przyglądać się rzecznym osobliwościom: historycznym obiektom i współczesnym dziełom sztuki, które są dziedzictwem Warty. Wykorzystując wyobraźnię ekologiczną, historyczną i społeczną, przedstawiamy najnowsze dzieje rzeki Warty w Poznaniu.

Do projektu zaproszono Anna Kędziora, Linda Lemon, Jadwiga Anioła oraz Cecylia Malik i Siostry Rzeki. Na wystawie zobaczyć można artystyczną rozmowę Gosi Kępy z rzeką, kamienie głodowe Katarzyny Bogusz (spekulacyjne obiekty zapowiadające susze) czy projekt muzyczny Szymona Waliszewskiego, który odkrywa przenikające się brzmienie rzeki i miasta, za pomocą dźwięków nagrywanych pod wodą.

Wśród rzecznych osobliwości znajduje się fragment dębu, który od ponad 3 tysięcy lat leżał w podmokłym starorzeczu Warty w Poznaniu, znaki powodziowe z 1871 oraz 1891 roku, zabytki hydrotechniczne czy filmy z otwarcia nowego kanału Warty w Poznaniu w 1968 roku.

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Ale jeszcze starszą i bardziej doświadczoną nauczycielką jest natura. A rzeka Warta to konkretne byty, ich sprawczość, głos, marzenia i dziedzictwo.

Artystki i artyści: Jadwiga Anioła, Katarzyna Bogusz, Anna Kędziora, Gosia Kępa, Linda Lemon, Cecylia Malik i Siostry Rzeki, Szymon Waliszewski

Kurator: Michał Kępski.
Instytucje użyczające osobliwości rzeki: Aquanet SA, Stowarzyszenia Bono Serviamus, Muzeum Ziemi UAM, Zbiory Przyrodnicze UAM, Wydział Archeologii UAM, Parafia pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Archiwum Telewizji Polskiej TVP 3 Poznań, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Towarzystwo Wioślarskie "Polonia", prywatna kolekcja Bogusława J. Wosiewicza, Katarzyna Wala, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Wstęp wolny.