Seryjni Poeci: Juliusz Pielichowski, Marcin Ostrychacz, Wojciech Kobus
JULIUSZ PIELICHOWSKI (ur. w 1984 r.) - poeta, tłumacz z języka angielskiego (E. Bishop, H. D. Thoreau). Opublikował tom wierszy "Czarny organizm" (2019). Mieszka w Nowej Hucie.
Tom: "Przeciwwiersze" (BPW, t. 279)
"To nie jest książka łatwa w obsłudze. Zbyt często prze (d)kładamy łatwość na (d) przyjemność. Ta książka wymaga, jednocześnie dając o wiele więcej, niż czytelniczki i czytelnicy mogliby zamarzyć; jest hojnym zaproszeniem w świat nieprzedstawiony, świat autonomicznego języka i prawdziwych (przeciw)przygód. Na przekór modom, hierarchiom i zasadom rządzącym aktualnie (a zatem - jedynie chwilowo) nurtami współczesnej liryki; Autor dał z siebie wszystko - teraz pora na nas". (Marta Podgórnik)
MARCIN OSTRYCHACZ (ur. w 1983 r.) - autor książek poetyckich: "Zamiatając pod wiatr" (2013), "Ruje i wyciszenia" (2016) oraz "Cielenie lodowca" (2020). Laureat konkursu im. Klemensa Janickiego, stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Mieszka w Poznaniu.
Tom: "Lirogon" (BPW, t. 278)
Notka o książce: Lirogony słyną ze zdumiewającego poziomu umiejętności naśladowania dźwięków zarówno innych zwierząt, zjawisk atmosferycznych, jak i ludzkich urządzeń mechanicznych, ale jeśli pierwszym skojarzeniem byłoby, że oto Marcin Ostrychacz w nowym tomie popisywać miałby się przed osobami czytelniczymi żonglerką wieloma poetykami, byłoby to podwójne pudło. Raz, że mamy do czynienia z głosem w pełni ukształtowanym i oryginalnym; przy tym wybitnie skromnym. Dwa, w samej - nie tylko symbolicznie rozumianej - wszechstronności wykonawczej lirogonów poznański poeta widzi nie tylko akustyczną powierzchnię zjawisk, ale także kognitywną zdolność do objęcia/uczestnictwa w całości przejawów życia poprzez sztukę i technē.
WOJCIECH KOBUS (ur. w 1994 r.) - slamer, muzyk. Jako mistrz Polski w slamie poetyckim (2020) reprezentował kraj w międzynarodowych turniejach slamerskich takich jak Grand Poetry Slam w Paryżu czy World Poetwitch Slam. Wyróżniony w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej (2019). Wiersze publikował w "Stonerze Polskim" i "Stronie Czynnej". Laureat Stypendium Miasta Poznania dla Młodych Twórców (2022). Pod pseudonimem Smutny Tuńczyk tworzy szeroko pojętą muzykę elektroniczną. Tom "Twój stary parasol" jest jego debiutem książkowym.
Tom: Twój stary parasol (BPW, t. 284)
Notka o książce: Chór wujów, ojców i synów podkłada donośne murmurando pod historie, dociekania i rozrachunki wypełniające w ogromnej mierze wiersze z debiutanckiej książki poetyckiej Wojciecha Kobusa. Pomrukując, można jednocześnie milczeć - podmiot wierszy przysłuchuje się temu milczeniu jako jednej z podstawowych form komunikacji mężczyzn. Milczą maszynki do golenia w wierszach, milczą szare polskie dni. Mimo dziurawionych haczykami pyszczków milczą i ryby - ich łowienie także służy milczeniu mężczyzn. Nie milczą jednak dzieci, a radosna perspektywa dziecka, do której autor zbliża się swoim abstrakcyjnym humorem, okazuje się kluczem do podjęcia krytyki symbolicznego i widocznego gołym okiem łańcucha przemocy dnia codziennego. Żodyn nie spodziewał się takiego debiutu mistrza slamu poetyckiego.
Bilety - 7 zł.
opr.sw