Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia na malunkach w barwach flagi francuskiej (w pionie od lewej - niebieski, biały i czerwony).

Koncert - Les Arts Florissants, muzyka francuskiego baroku

18.12.2023
18:00

Fenomen muzyki francuskiego baroku fascynuje i inspiruje od wieków. Rola i znaczenie muzyki w barokowej Francji była szczególna. Jej siłę i moc wykorzystał jeden z najpotężniejszych władców barokowej Europy - Ludwik XIV, który między innymi poprzez muzykę kreował swój wizerunek niemalże pół boga i późniejszego władcy absolutnego. Niezwykle różnorodna twórczość francuskich kompozytorów doby baroku niezmierne rzadko gości na polskich estradach.

Wyjątkową okazję do zapoznania się z fascynującym dziedzictwem kultury barokowej Francji stanowić będzie koncert Les Arts Florissants, który odbędzie się 18 grudnia o godz. 18.00 w budynku historycznym Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Tytuł koncertu nawiązuje do krótkiej opery M.A. Charpentiera - Les Arts Florissants z 1685 roku opowiadającej o rozkwicie tytułowej Sztuki pod panowaniem Ludwika XIV. Wykonawcami koncertu będą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz muzycy zajmujący się zawodowo wykonywaniem muzyki baroku. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest poznański pianista i pedagog Jakub Dera, który od kilku lat realizuje na terenie Poznania autorskie koncerty edukacyjne.

Program koncertu wypełnią dzieła francuskich kompozytorów doby baroku: J.Ph. Rameau, M. Blaveta, L. C. Daquina, M. Maraisa, J.F. Rebbela, M.A. Charpentiera i J.B. Lullyego.
Podczas koncertu Jakub Dera, który wystąpi w roli narratora koncertu, przybliży również fenomen muzyki francuskiego baroku oraz niecodzienną rolę jaką muzyka pełniła na dworze królewskim we Francji.

Koncert powstaje dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu - głównego organizatora wydarzenia. Patronat nad koncertem objął Instytut Francuski w Warszawie, Prezydent Miasta Poznania oraz Konsulat honorowy Francji w Poznaniu. Wystąpią m.in. Aleksandra Lesner, Mateusz Janus, Zuzanna Przystałowska - skrzypce, Mark Vanyan - altówka. Anna Papierz - wiolonczela, Monika Woźniak i Natalia Hyżak- klawesyn oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Koncert poprzedzą imprezy towarzyszące - kurs dotyczący wykonywania muzyki francuskiego baroku adresowany dla wykonawców koncertu. Odbędą się również wykłady dotyczące fenomenu francuskiej literatury, muzyki i malarstwa czasu baroku. Warsztaty muzyczne odbędą się 1 grudnia w budynku historycznym Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu w sali 5 - potrwają od 10.00 do 18.00. Wykłady odbędą się 7 grudnia również w budynku historycznym Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu w sali 5 w godzinach 11.00 - 15.00. Wykłady poprowadzą wybitni eksperci badający zjawiska dotyczące muzyki dawnej, m.in. Prof. Alina Mądry oraz dr Maria Erdman.

Wykłady poprzedzające koncert:

7 grudnia / Biblioteka Raczyńskich
12:00 "Muzyka w teatrze i teatr w muzyce w XVII-wiecznej Francji" - prof. Alina Mądry (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
13:00 "Muzyka na instrumenty klawiszowe we Francji w okresie rządów Króla Słońce" - dr Maria Erdman (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie)
14:00 panel dyskusyjny

WSTĘP WOLNY - Bezpłatne zaproszenia do odbioru w biurze Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Organizatora www.wieniawski.pl

Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Poznania.

Plakat