Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Wykład Krzysztofa Kurka z cyklu Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990

14.09.2023
17:00

"Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990"

prof. UAM dr hab. Krzysztof Kurek (Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM) wygłosi wykład ptW teatralnym kombinacie... Wokół powojennych dziejów poznańskich teatrów dramatycznych.

We wrześniu 1949 roku, na mocy decyzji ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz władz politycznych powołano do życia monstrualny (także z dzisiejszej perspektywy) "kombinat teatralny" zarządzany przez wspólną Dyrekcję Państwowych Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, w którego skład wchodziły - Państwowy Teatr Polski (przez pewien okres wraz z podlegającym mu zespołem objazdowym), Teatr Nowy, Komedia Muzyczna (do likwidacji w 1952) oraz - od 1 stycznia 1952 - Teatr Młodego Widza. Pierwszym dyrektorem tego niezwykłego i kontrolowanego centralnie "organizmu teatralnego" był reżyser Wilam Horzyca (1889-1959), który od 1 września 1948 roku kierował Teatrem Polskim. Trzeba zaznaczyć, iż pomimo wielu administracyjnych, politycznych i organizacyjnych modyfikacji ten schemat centralnego zarządzania poznańskimi scenami przetrwał aż do sezonu artystycznego 1972/73, choć od pewnego momentu dotyczył już wyłącznie Teatru Nowego i Polskiego. Celem wystąpienia będzie ukazanie dziejów tych dwóch scen w specyficznym kontekście ścisłego nadzoru politycznego, cenzorskiego i ekonomicznego. Autor wystąpienia postara się wskazać, w jaki sposób ideologiczne naciski przełożyły się na wybory repertuarowe i artystyczne.

Krzysztof Kurek - prof. UAM dr hab., jest pracownikiem Katedry Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia dla studentek i studentów Wiedzy o teatrze. Zajmuje się przede wszystkim historią polskiego teatru i dramatu, związkami życia codziennego z różnymi formami widowisk, a także dziejami Poznania i Wielkopolski. Jest autorem kilku monografii a mianowicie: "Polski Hamlet. Z historii idei i wyobraźni narodowej" (1999), "Teatr i miasto. Historia sceny polskiej w Poznaniu w latach 1782-1849 (2008), "Teatry polskie w Poznaniu w latach 1850-1875. Repertuary, artystyczne idee, polityczne konteksty" (2013), "Widowiska poznańskie. Studia z historii teatru, dramatu i miasta" (2018), "Teatr poznański w podróży (1870-1900). Repertuary występów i źródła do dziejów sceny polskiej w zaborach pruskim i rosyjskim" (2019), "Okolice widowisk. Studia i szkice" (2021), współautorem "Dziejów Gniezna (2016). Jest także redaktorem naukowym ośmiu tomów zbiorowych. Swoje artykuły publikował m. in. na łamach "Poznańskich Studiów Polonistycznych", "Wieku Oświecenia", "Teatru", "Dialogu", "Kroniki Miasta Poznania".

Wykład otwarty.

_____________

Kolejny wykład - 28 września 2023 r., godz. 17:00 - dr hab. Rafał Reczek (Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Poznaniu) wygłosi wykład pt. Arcybiskup Antoni Baraniak - niezłomny obrońca kościoła.

Plakat