Miasto w "Kronice"."Kronika" w mieście - wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim
Sto lat temu, w 1923 roku, z inicjatywy kierownika Miejskiego Biura Statystycznego Zygmunta Zaleskiego rozpoczęto edycję "Kroniki Miasta Poznania". Najpierw był to miesięcznik, a od 1927 roku do dziś kwartalnik. Obecnie "Kronika" jest jednym z najstarszych miejskich pism historycznych w Polsce.
Idea wydawania periodyku wyrastała z silnego odczucia, że przeszłość stolicy Wielkopolski jest nieznana i niedoceniana także przez samych poznaniaków. Chcąc budować postawy obywatelskie w lokalnym, miejskim wymiarze, trzeba mieć poczucie związku z miejscem, w którym się żyje.
"Kronika" miała realizować ten cel poprzez opowiadanie o historii miasta i jego kulturze. Czyniła to z powodzeniem na łamach wydanych w ciągu stu lat 385 numerów zawierających w sumie 5275 artykułów (w tym 2588 przez ostatnie 25 lat) i zajmujących na bibliotecznych półkach ponad 4 metry bieżące. Jednak dość szybko obok pisania o mieście postanowiono je także pokazywać, publikując już w 1925 roku pierwsze fotografie. Odtąd - z różną co prawda intensywnością - fotografie na stałe zagościły na kartach naszego periodyku. Z jednej strony dokumentowały bieżące wydarzenia, z drugiej, zwłaszcza od 1990 roku, podkreślały jego historyczne oblicze.
Na wystawie prezentujemy stereofotografie odzwierciedlające różnorodność numerów czasopisma. Większość z nich przedstawia Poznań z czasów pruskich i okresu międzywojennego. Ukazują one dawno zatarte oblicze miasta - zmieniające się stroje mieszkańców pochwyconych w kadrze fotografów, wygląd poszczególnych miejsc, które niekiedy rozpoznamy jedynie po istniejących do dziś charakterystycznych budowlach oraz codzienne życie poznaniaków. Są też zdjęcia bardziej współczesne, pokazujące Targi Poznańskie, a także zawodników Lecha Poznań i potyczki sportowe. Zobaczymy więc miejsca reprezentacyjne i biedne zaułki, dawny uliczny handel i wystawy targowe, zalewającą miasto powódź i miejskie atrakcje: wystawy, parki, Palmiarnię czy zoo.
Mamy nadzieję, że wystawa w fotoplastykonie zachęci Państwa do sięgnięcia po "Kronikę Miasta Poznania".
Przemysław Matusik
Spis wydanych tytułów "Kroniki Miasta Poznania" znajduje się na stronie Wydawnictwa Miejskiego Posnania (www.wm.poznan.pl). Dostępne tomy można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej oraz w sklepie internetowym (www.sklep.wmposnania.pl).
Godziny otwarcia:
- poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
- sobota: 10.00 - 17.00
- niedziela: nieczynne
Ceny biletów:
- normalny: 6 zł
- ulgowy: 3 zł
- rodzinny: 12 zł
- grupowy (od 10 osób): 25 zł
- Honorujemy Kartę Rodziny Dużej oraz Poznańską Złotą Kartę
opr.sw