Rozmowy o TRADYCJACH SPORTOWYCH Poznania

Rozmowy o TRADYCJACH SPORTOWYCH Poznania - debata Festiwalu Tradycji Poznańskich

05.08.2023
12:00

Dyskusja o TRADYCJACH SPORTOWYCH Poznania
data: 5.08.2023, godz.12.00-13.30
miejsce: Dziedziniec Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8

Uczestnicy_ki spotkania:
dr Ewa Bąk - dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania
Andrzej Juskowiak
Tomasz Herkt
moderatorem dyskusji będzie: Krzysztof Ratajczak

Sport w dawnym Poznaniu - wykład wprowadzający do dyskusji przygotuje prof. Ryszard Wryk.
Piłka nożna, koszykówka, kajaki, pływanie a może boks. Jakie są najważniejsze tradycje sportowe Poznania? Zapraszamy na spotkanie podczas którego porozmawiamy o bogatej historii sportowej miasta, o jego przeszłości, a także o planach na przyszłość.

Prof. dr hab. Ryszard Wryk
- zawodowo związany z Uniwersytetem im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się dziejami ruchu sportowego na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, najnowszą historią Wielkopolski i biografistyką. Autor ponad 300 publikacji, w tym 13 monografii i 2 tomów żródeł. Pomysłodawca i redaktor serii wydawniczej " Wielkopolska. Historia. Społeczeństwo. Kultura", w ramach której ukazało się 35 tomów. Za twórczość naukową został wyróżniony Złotym Wawrzynem Olimpijskim /2016 / i Nagrodą Logos Olimpijski / 2022 /. Od ponad 40 lat prowadzi działalność społeczna w ruchu sportowym. W 2016 r. otrzymał godność Członka Honorowego AZS. Jest przewodniczącym Kapituły Nagrody Sportowej miasta Poznania.

Dr Ewa Bąk
- wieloletnia (od 2000 r.) Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, samorządowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem. Od 2006 roku jest również przewodniczącą Komisji Sportu Związku Miast Polskich. Jest wykładowcą akademickim na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Na tej uczelni ukończyła także studia oraz obroniła doktorat. Posiada też licencję trenera piłki ręcznej I klasy.

Andrzej Juskowiak
- Urodził się w wielkopolskim Gostyniu, tam rozpoczął karierę piłkarską zanim trafiłem do Lecha Poznań w 1988 roku. Podczas czterech lat gry w Poznaniu zdobył dwa mistrzostwa Polski i został królem strzelców ligi w sezonie 1989/90. Grał w Sportingu Lizbona, Olympakosie Pireus, Borusii Monchengladbach, VFL Wolfsburg, Energię Cottbus, New York MetroStars, Erzgebirge Aue. Od 2008 roku mieszka ponownie w Poznaniu. Pracuje w skautingu Lecha Poznań i jest ekspertem przy meczach Ekstraklasy w Canal+. Od 14 lat społecznie sprawuje funkcję prezesa TPS Winogrady Poznań. Od 2016 jest viceprezesem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Krzysztof Ratajczak
- dziennikarz sportowy od 1990 roku - prasowo-radiowo-telewizyjny. Etatowo zatrudniony w Polskim Radiu Poznań od 1993 roku do chwili obecnej. Współpracownik TVP Poznań i Magazynu Olimpijskiego PKOl. Komentator Polskiego Radia podczas 5 igrzysk olimpijskich oraz piłkarskich mistrzostw świata i Europy. Sprawozdawca meczów ekstraklasy z udziałem Lecha Poznań i Warty Poznań. Członek Kapituły nagród sportowych miasta Poznania. Komisarz techniczny Polskiej Ligi Siatkówki od 2013 roku. Od 2017 roku członek komisji w Polskim Komitecie Olimpijskim. Wykładowca studiów podyplomowych menedżerów sportu - AWF Poznań i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Debata odbywa się w ramach FESTIWALU TARDYCJI POZNAŃSKICH I ŚWIĘTA BAMBERSKIEGO.
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Poznania

Zobacz www.facebook.com/events/s/rozmowy-o-tradycjach-sportowyc/671538211513013/