Logo Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu.

Lato na Trakcie - spacer Katedra: instrukcja obsługi

04.08.2023
20:00

Spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim
W tegorocznych miesiącach wakacyjnych Organizatorzy zapraszają do udziału w spacerach w ramach Lata na Trakcie!
Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa poprowadzą was po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

Przed Wami główne obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście.

  • Czas trwania: 90-120 min
  • Wstęp: wolny niebiletowany [wyjątek - Katedra - bezpłatne wejściówki]
  • Regulamin: www.trakt.poznan.pl

Spacer - Katedra: instrukcja obsługi
To nie tylko budynek - katedra to coś zdecydowanie więcej. Wyobraźcie sobie wyspę ze skromną, niską zabudową otoczoną dużą ilością zieleni, a pośrodku ponad sześćdziesięciometrowa budowla z wielkiej ilości kamieni i cegieł, która jest prawdopodobnie największym obiektem, który kiedykolwiek zobaczycie w swoim życiu. Żeby poznać jej fenomen, wyruszycie w podróż w czasie, do wieków średnich - które, jak pokażą Organizatorzy, wcale nie były takie ciemne. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń odkryjecie podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będziecie eksplorować za pomocą światła latarek. Dowiecie się m.in. co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka.

UWAGA - liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru na 30 minut przed rozpoczęciem spaceru

Kolejne spacery:

  • 05.08., godz. 17:00 - Spacer: Najważniejsza jest loka (liza)cja
    Powrócie wspólnie do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty. Miasta, które zostało otoczone pierścieniem umocnień, z tajemniczymi nazwami przyrynkowych uliczek i rynkiem będącym sercem tętniącego życiem ośrodka. Podczas spaceru z przewodnikiem odwiedzicie te i inne miejsca, a także dowiecie się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła. Spojrzenie wstecz i próba odszukania śladów przeszłości we współczesnej przestrzeni miejskiej pomogą wam spojrzeć na budowę miasta, jako na proces, który toczy się przez wieki.
    Start: ul. Szewska i Dominikańska
  • 12.08., godz. 17:00 - Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki
    Pierwsze obiekty przemysłowe, które budowano w najstarszych częściach miasta i w pobliżu rzeki, szybko stały się nieodłączną częścią poznańskiego krajobrazu. Podczas spaceru odkryjemy ślady zarówno wielkich założeń fabrycznych, jak i skromnych zakładów, których wiele funkcjonowało w podwórzach staromiejskich kamienic. Poznamy też dokonania tutejszych przemysłowców, przedstawicieli społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Bardziej i mniej znane przestrzenie dawnego Poznania pokażą nam się z nietypowej, często zapomnianej perspektywy.
    Start: plac u zbiegu ulic Wenecjańskiej i Chwaliszewo
  • 19.08., godz. 17:00  - Spacer po Trakcie: Stare Miasto
    Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.
    Start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej
  • 26.08., godz. 17:00 - Spacer po Trakcie: Śródmieście
    Powędrujmy do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znajdziemy tu gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.
    Start: przy fontannie na placu Wolności