Logo Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu.

Lato na Trakcie - spacer Katedra: instrukcja obsługi

14.07.2023
20:00

Spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim
W tegorocznych miesiącach wakacyjnych Organizatorzy zapraszają do udziału w spacerach w ramach Lata na Trakcie!
Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa poprowadzą was po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

Przed Wami główne obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przemysłowego i przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. W tym roku przypada 770 rocznica lokacji miasta, z tej okazji przygotowano spacer Najważniejsza jest loka (liza)cja, na którym wspólnie powrócicie do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty i dowiecie się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła.

  • Czas trwania: 90-120 min
  • Wstęp: wolny niebiletowany [wyjątek - Katedra - bezpłatne wejściówki]
  • Regulamin: www.trakt.poznan.pl

Spacer - Katedra: instrukcja obsługi
To nie tylko budynek - katedra to coś zdecydowanie więcej. Wyobraźcie sobie wyspę ze skromną, niską zabudową otoczoną dużą ilością zieleni, a pośrodku ponad sześćdziesięciometrowa budowla z wielkiej ilości kamieni i cegieł, która jest prawdopodobnie największym obiektem, który kiedykolwiek zobaczycie w swoim życiu. Żeby poznać jej fenomen, wyruszycie w podróż w czasie, do wieków średnich - które, jak pokażą Organizatorzy, wcale nie były takie ciemne. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń odkryjecie podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będziecie eksplorować za pomocą światła latarek. Dowiecie się m.in. co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka.

UWAGA - liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru na 30 minut przed rozpoczęciem spaceru

Kolejne spacery:

  • 15.07., godz. 17:00 - Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski
    Spotkajcie się na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek - z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.
    Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska
  • 22.07., godz. 17:00 - Spacer: Najważniejsza jest loka (liza)cja
    Powrócie wspólnie do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty. Miasta, które zostało otoczone pierścieniem umocnień, z tajemniczymi nazwami przyrynkowych uliczek i rynkiem będącym sercem tętniącego życiem ośrodka. Podczas spaceru z przewodnikiem odwiedzicie te i inne miejsca, a także dowiecie się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła. Spojrzenie wstecz i próba odszukania śladów przeszłości we współczesnej przestrzeni miejskiej pomogą wam spojrzeć na budowę miasta, jako na proces, który toczy się przez wieki.
    Start: ul. Szewska i Dominikańska
  • 29.07., godz. 17:00 - Zielone wyspy Poznania: Rzeki
    Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontaktu z naturą w historycznych miejscach Poznania? Podczas spaceru prześledzicie relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie!
    Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.
    Start: Most biskupa Jordana