Na grafice plakat wydarzenia.

Otwarty świat - spotkanie literackie z Zuzanną Bukłahą i Adamem Robińskim

16.06.2023
18:00

Dawni koczownicy - dziś nomadzi, ludzie, którzy wybierają aktywny tryb życia. Obserwatorzy twierdzą, że zaczyna się nawet klasyfikować takie pokolenie - nomadzi. Z łaciny oznacza "wędrujący w poszukiwaniu pastwisk". Zaciekawia więc zjawisko przemieszczania się, zmiany miejsca, jako inny od tego stabilnego

styl życia, światopogląd dotyczący bycia w podróży. Czy współcześni nomadzi kierują się ciekawością świata, niezależnością? Czy faktycznie mamy do czynienia z nowym pokoleniem? A może jednak podróż na przykład w poszukiwaniu dorywczej pracy jest zwykłą codziennością? Po co wyjeżdżać ze swojego

terytorium? By zamieszkać w nowej społeczności, zasymilować się z nią i zostać na dłużej?

Takie i podobne tematy poruszy Wojtek Szot w rozmowie z Zuzanną Bukłahą (książka "Nomadzi...") i Adamem Robińskim (książka "Kiczery...").

Zuzanna Bukłaha - reporterka "Dużego Formatu", wcześniej dziennikarka związana z warszawską redakcją "Gazety Wyborczej". Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Wajdy. Finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowana do Nagrody "Newsweeka" im. T. Torańskiej w kategorii "Najlepszy materiał dziennikarski" i nagrody Grand Press w kategorii "Reportaż". Autorka książki "Nomadzi. Życie w drodze" (wyd. Znak). Właśnie ukazuje się jej kolejna książka nakładem wydawnictwa Agora napisała razem z Kacprem Sulowskim "Ostatni".

Adam Robiński - autor książek i dziennikarz związany "Życiem Warszawy", "Rzeczpospolitą", "National Geographic Polska", "Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem "Pismo". Napisał książki: "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", "Kiczery. Podróż przez Bieszczady" oraz "Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów". Zdobywca Nagrody Magellana 2018, Nagrody Travelera, Nagrody Książka Górska Roku 2020 oraz Nagrody Publiczności na Festiwalu Literatury Górskiej (Lądek Zd.). Nominowany do nagrody Conrada 2018. Pisze o przyrodzie literaturze, sztuce. Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym.

Wojciech Szot - dziennikarz, krytyk literacki, bloger. Publikuje na łamach "Wyborczej". Prowadzi jeden ze znamienitszych blogów o książkach w Polsce - zdaniemszota.pl; "pisze o książkach, które czyta". Tłumaczy i redaguje książki, barwnie prowadzi spotkania z pisarkami, pisarzami. Współpracuje z Biblioteką Wojewódzką w Poznaniu od 3 lat.

Wstęp wolny.

opr.sw