Wykład - Malarska dwujęzyczność Jerzego Nowosielskiego. Związki między abstrakcją a Ikoną
Wykład towarzyszący wystawie prac Jerzego Nowosielskiego - IKONA I ABSTRAKCJA.
Wykład wygłosi dr Krystyna Czerni (Kraków).
_______________
O wystawie:
Kurator: Ks. Jerzy Stranz,
Aranżacja: Raman Tratsiuk
Konsultacje: Krystyna Czerni, Jarosław Przyborowski
W 2023 roku przypada 100 rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego - wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najciekawszych polskich malarzy XX i początków XXI wieku.
"Ikona przesycona jest duchem sztuki abstrakcyjnej - pisał Jerzy Nowosielski - Te dwa światy, pierwszy - pewnej determinacji właściwej malarstwu realistycznemu, odtwarzającemu, i drugi - świat wolnej kreacji abstrakcyjnej, istnieją w naszej ikonie [...] w stopniu największego napięcia i niejako na równych prawach".
Wychowany na styku dwóch kultur łączył tradycje Wschodu i Zachodu, sacrum i profanum, figurację i abstrakcję, kreując własny, niepowtarzalny, fascynujący świat. Jego malarstwo jest syntezą dwóch rozmaitych tradycji: szeroko pojętej awangardy i tradycji wschodniochrześcijańskiej, bizantyńsko-ruskiej, tradycji ikony. Tą swoistą abstrakcyjno-figuratywną dwujęzyczność Nowosielskiego można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego.
Na wystawie zaprezentowane są ikony z cerkwi prawosławnej z Krakowa, katedry greckokatolickiej z Wrocławia, a także klasztoru benedyktyńskiego z Tyńca i kaplicy z Wesołej.
W dialogu z ikoną pokazane są liczne abstrakcje od prywatnych kolekcjonerów, a także z Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Galerii Sztuki w Łodzi.