Zamek czyta: Zwierzęta i wojna - spotkanie z Janem Mohnhauptem
Spotkanie wokół książki "Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy".
W nazistowskich Niemczech rasa była kategorią, która odgrywała kluczową rolę nie tylko w odniesieniu do ludzi, ale także do zwierząt. Paradoksalnie, to właśnie zwierzęta zasługiwały - w odczuciu nazistów - na bardziej humanitarne traktowanie niż większość ludzi. Jan Mohnhaupt intrygująco wyjaśnia, skąd brało się wówczas to zamiłowanie, zarówno do dzikich i egzotycznych zwierząt, jak i do psów, świń, kotów, jeleni, koni oraz owadów. Jak się okazuje, ta specyficzna postawa była nie tylko wyrazem sympatii, lecz kolejnym, skrupulatnie przemyślanym mechanizmem w wojennej maszynie Trzeciej Rzeszy, dopełniającym jej zbrodniczą ideologię.
Czym były zwierzęta totemiczne, a czym totalne?
Czy Hitler rzeczywiście był miłośnikiem psów?
Co symbolizowały wówczas świnie?
Dlaczego konie odgrywały tak znaczącą rolę w ideologii narodowego socjalizmu?
To tylko część pytań, na które w nieoczywisty sposób odpowiada Mohnhaupt. [opis wydawcy]
moderacja: Anita Jarzyna
tłumaczenie z języka niemieckiego: Kamil Idzikowski
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta
organizatorzy: Wydawnictwo Poznańskie oraz CK ZAMEK
JAN MOHNHAUPT (ur. 1983) - jest niemieckim dziennikarzem, publikuje w magazynach "SPIEGEL", "Online", "ZEIT Online", "P.M. History". W 2017 roku opublikował książkę "Der Zoo der Anderen", która została przetłumaczona na kilka języków. Opisuje w niej konkurencję między ogrodami zoologicznymi w Berlinie Wschodnim i Zachodnim jako przejaw zimnej wojny. Mieszka i pracuje w Magdeburgu.
ANITA JARZYNA (ur. 1984) - doktor habilitowana, profesor w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, wykładowczyni Wydziału "Artes Liberales". Badaczka literatury, głównie poezji XX-wiecznej, interpretatorka. W obszarze jej zainteresowań znajdują się ekokrytyka, studia nad zwierzętami oraz studia nad Zagładą. Autorka książek "Pójście za Norwidem" (w polskiej poezji współczesnej), Lublin 2013; "Imaginauci. Pismo wyobraźni w poezji Bolesława Leśmiana, Józefa Czechowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Nowaka", Łódź-Kraków 2017; ostatnio wydała "Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich)", Łódź 2019.
Koszt: 5 zł.
Zobacz ckzamek.pl/