Zamek czyta: "Ten się śmieje, kto ma zęby" - spotkanie z Zytą Rudzką
Spotkanie odwołane z ważnych przyczyn. Nowy termin zostanie podany wkrótce na stronie CK Zamek.
Nowa książka wielokrotnie nagradzanej autorki, laureatki m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyta Rudzka po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem. To historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja: Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka.
Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.
"Moja bohaterka - mówi autorka - straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety - chciałam oddać im głos". [opis wydawcy]
Zyta Rudzka - laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę "Krótka wymiana ognia". Powieść znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike (2019) oraz została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady według tygodnika "Polityka". W 2020 roku za tryptyk powieściowy "Ślicznotka doktora Josefa", "Krótka wymiana ognia" i "Tkanki miękkie" otrzymała Nagrodę "Odry". W 2021 roku otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodę Literacką dla Autorki "Gryfia" za powieść "Tkanki miękkie". Autorka sztuk teatralnych wyróżnionych m.in. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną (2011) oraz Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston (2016).
Moderacja: Kinga Piotrowiak-Junkiert - poetka, badaczka, tłumaczka i redaktorka. Adiunktka w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM, autorka monografii "Świadomość zwrócona przeciwko sobie samej. Imre Kertész wobec Zagłady" (2014) oraz "Od idylli do ironii. Literatura węgierska wobec Zagłady w latach 1944‒1948" (2020). Członkini redakcji "Porównań" i "Narracji o Zagładzie". Ostatnio w jej przekładzie ukazały się książki: Imre Kertész, "Ostatnia gospoda" (2016), Géza Röhrig, "Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie" (2016) oraz Zoltán Halasi, "Droga do pustego nieba" (2017). Autorka tomu "Pieśni Myrmidonu" (2019).
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.
Zobacz ckzamek.pl/