Otwarta Akademia Miasta: o antropocenie, architekturze i aktywizmie - spotkanie i projekcje filmowe
Trwa siódma edycja Akademii Miasta - projektu edukacyjnego Fundacji Malta, w tym roku pod hasłem Wrażliwe miasta przyszłości. Od dwóch miesięcy grupa aktywistek, architektów, badaczek, urzędników i artystek z całej Polski poszukuje rozwiązań, które umożliwią zmianę paradygmatu miejskiej polityki w czasach kryzysu klimatycznego. Inspiracją dla programu są idee ekonomii obwarzanka Kate Raworth i architektury opiekuńczej Elke Krasny, proponujące partnerskie ujęcie kultury i natury, miasta i ekologii. W ramach otwartych pokazów filmowych i spotkania wokół książki Antropocen. W stronę architektury regenerującej będziemy rozwijać te dwie perspektywy wraz z zaproszonymi gośćmi - architektem Kacprem Kępińskim i grupą Centrala. Spotkanie poprowadzi Mateusz Nowacki, współtwórca programu Akademii Miasta. Wstęp na wydarzenia w Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44) jest bezpłatny.
Otwarta Akademia Miasta - PROGRAM
9 grudnia (piątek)
18:00 - projekcja filmu 70/30. Układ klimatyczny, 98', reż. Phie Ambo, Dania 2021 (selekcja: MFF Watch Docs, 2021 CPH: DOX)
70/30. Układ klimatyczny to film dla wszystkich tych, którzy sfrustrowani opieszałością rządzących zadają sobie pytanie, czy istnieje jeszcze szansa na spowolnienie globalnego ocieplenia i uratowanie Ziemi w jej obecnym kształcie. Reżyserka Phie Ambo śledzi losy uchwalania duńskiej narodowej ustawy klimatycznej, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 70 procent do 2030 r. Czy wprowadzone przez Danię pionierskie regulacje staną się wzorem do naśladowania dla rządów na całym świecie i czy jednocześnie zostaną zaakceptowane przez aktywistów klimatycznych i opinię publiczną jako wystarczająco ambitne? Dzięki bezpośredniemu dostępowi do kluczowych postaci sceny politycznej Ambo udaje się ukazać złożoność procesów, jakie wiążą się z transformacją energetyczną, i udowodnić, jak ogromna siła drzemie w obywatelskich protestach (autor opisu: Tadeusz Strączek).
10 grudnia (sobota)
18:00 - projekcja filmu Nature is My Homeland, 54', reż. Marek Gajczak, Polska 2021 (selekcja: MFF Watch Docs, Krakowski Festiwal Filmowy)
Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą - naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Musimy nauczyć się żyć ze świadomością, że ludzie w nieodwracalny sposób zmienili świat, który dzielą z milionami innych gatunków. Które z nich najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?
19:00 - spotkanie pt.Czy lepsza architektura jest możliwa? Rozmowa wokół publikacji Antropocen. W stronę architektury regenerującej (goście: Kacper Kępiński i grupa Centrala / prowadzenie: Mateusz Nowacki)
Spotkanie wokół publikacji Antropocen. W stronę architektury regenerującej będzie okazją, aby porozmawiać o roli, jaką architektura powinna spełniać w dobie dynamicznych zmian ery antropocenu. To, w jaki sposób będziemy odpowiadać na nadchodzące kryzysy - od ekologicznych, przez społeczne, a kończąc na geopolitycznych - bez wątpienia splata się z kwestią projektowania naszych miast. W trakcie rozmowy z Kacprem Kępińskim -- współredaktorem książki i współkuratorem wystawy Antropocen - i grupą Centrala, która odpowiadała za koncepcję architektoniczną wystawy, a w swojej działalności bada relację zamieszkiwania i zmian klimatu, zastanowimy się, czy możemy wyobrazić sobie architekturę na miarę wyzwań XXI wieku.
Wstęp wolny.
opr.sw
Zobacz malta-festival.pl/