Koncert: Kurpie w Teatrze Polskim. Szymanowski-Bogusławski in memoriam
W tym roku obchodzimy 265. rocznicę urodzin tego twórcy, a także 140. rocznicę urodzin oraz 85. rocznicę śmierci kompozytora Karola Szymanowskiego. Zarówno Bogusławski, jak i Szymanowski garściami czerpali z folkloru, tworząc dzieła, które w czasach Bogusławskiego (w przededniu trzeciego rozbioru) były manifestem politycznym, a w epoce Szymanowskiego kształtowały i rozsławiały na świecie kulturę muzyczną młodego państwa polskiego. Poznań odegrał kluczową rolę w różnych etapach twórczości obydwu artystów.
Wojciech Bogusławski przez szereg lat związany był z Teatrem Polskim, dla którego tworzył liczne dzieła sceniczne, prezentując w nich także swój talent aktorski. Poznań był istotny również w biografii artystycznej Karola Szymanowskiego, który właśnie tu po raz pierwszy - jako kompozytor i solista - zaprezentował swą "IV Symfonię Koncertującą".
Wspomniane jubileusze stały się jednym z przyczynków do ponownego spojrzenia na dzieło znane, lecz ujęte w nowe muzycznie ramy. Cykl "12. Pieśni Kurpiowskich" Karola Szymanowskiego z towarzyszeniem salonowego fortepianu należącego do rodziny Wojciecha Bogusławskiego zyskuje nowe brzmienie, a co za tym idzie także nową percepcję.
Wystąpią:
Maria Jaskulska-Chrenowicz - sopran
Elżbieta Spychała-Mroczek - fortepian
Bilety w cenie 20 zł.
materiały: Teatr Polski w Poznaniu