6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. I. Zjeżdżałki: "Krajobrazy wewnętrzne"
Hasło 6. edycji Festiwalu "Krajobrazy wewnętrzne" odnosi się do otaczających nas zmian będących następstwem kryzysów klimatycznego, politycznego oraz pandemicznego. Koncentruje uwagę na tych postawach twórczych, które zwrócone są "do wewnątrz" i eksplorują zagadnienia związane m.in. z pamięcią, traumą, izolacją, wyobraźnią indywidualną i społeczną. Wydarzenia 6. edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii zostały podzielone na Program Główny i Program Regionalny.
W ramach Programu Głównego odbędą się 4 wystawy na terenie Poznania, a także projekty wyłonione w ramach otwartego naboru pt. "Plac zabaw". Rozwinięciem programu wystawienniczego będą towarzyszące im warsztaty, wykłady, seminaria i spotkania pogłębiające obszar tematyczny "krajobrazów wewnętrznych".
Wystawy Programu Głównego snują wielowątkową opowieść wokół hasła Festiwalu. Karolina Ćwik, przedstawiając w kadrach z cyklu "Don't look at me" intymne przestrzenie codzienności, ujawnia swoje ambiwalentne doświadczenia bycia jednocześnie kobietą, matką i artystką. To historia o poruszaniu się na krawędzi własnych granic cielesnych i mentalnych. Z kolei wystawa "Kosmiczny pępek i inne historie" Marty Normington skupia się wokół mitycznego środka - centrum wszechrzeczy. Odwołując się równocześnie do mitologii i historii, artystka opowiada o nomadycznych wędrówkach w poszukiwaniu relacji ze światem oraz próbach zakotwiczenia się w rzeczywistości. Zadaje także pytanie o konsekwencje, jakie niesie ze sobą autorytarny gest wskazywania "pępka świata".
"Do wywołania" Jarosława Klupsia to podróż tropem powidoków doświadczeń i emocji towarzyszących poznawaniu fotografii. Artysta wprowadza widza w świat splątanych przedmiotów, dźwięków i zapachów, odkrywając przed nim fascynujące przestrzenie rozwoju amatorskiej fotografii w latach 70. i 80. Natomiast Karolina Wojtas i Maciej Cholewa podjęli się ratowniczej misji podboju kosmicznego, badając "Wpływ próżni na organizmy żywe". Ich wyprawa jednak z góry skazana jest na niepowodzenie. Czy skoro korzystając z wszelkich dostępnych na Ziemi technologii i teorii, nie potrafimy powstrzymać nadchodzącej katastrofy, to będziemy w stanie przeżyć dzięki nim na innej planecie?
Program Regionalny powstał w wyniku współpracy z instytucjami kultury, fotografami i fotografkami, teoretykami oraz teoretyczkami, a także grupami artystycznymi działającymi na terenie całej Wielkopolski. Bogaty i różnorodny program obejmuje szereg wystaw i wydarzeń, które odbędą się w: Gnieźnie, Kaliszu, Kleszczewie, Koninie, Krotoszynie, Koszutach, Międzychodzie, Mosinie, Nowym Tomyślu, Poznaniu, Pile, Pleszewie, Słupcy, Szamotułach, Śremie, Trzciance, Trzemesznie, Wągrowcu i Zbąszyniu.
Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, odbywający się od 2012 roku, jest największym w województwie przeglądem fotograficznym ukazującym kondycję regionalnej fotografii, formy zaangażowania twórców i twórczyń w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące w regionie i współczesnej rzeczywistości.
Festiwal współtworzą: Kamila Kobierzyńska, Julia Stachura (pomoc merytoryczna), Agata Grzych (kuratorka "Placu zabaw"), Agnieszka Zdziabek (identyfikacja wizualna).
Szczegółowy harmonogram wystaw i wydarzeń znajduje się na stronie Wydarzenia.