45 rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników: Kobiety demokratycznej opozycji 1976-2021
Szczegóły na Facebooku Teatru Ósmego Dnia
Kobiety z różnych względów często odgrywały znaczną rolę w ruchach protestu, ruchach oporu. Z reguły były postaciami z drugiego planu, a nie twarzami buntu. Postacie Mahatmy Gandhiego i Martina Luter Kinga są nadal bardziej obecne w dyskursie publicznym, w kulturze niż na przykład postać Rosy Parks. Nazwiska kobiet Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, bohaterek powstań warszawskich są mniej znane niż nazwiska mężczyzn. Jednak już wśród symboli ruchu "S" kobiet było sporo. Arabska Wiosna miała już twarz Kobiety. Problematyka praw kobiet stała się ważnym elementem agendy demokratycznej opozycji w Polsce po 2015 roku. Kobiety są twarzą białoruskiej demokratycznej opozycji na ulicach, w więzieniach, na emigracji.
Program:
- 20 października
Otwarcie wystawy "Niepokorne 1976-1989."
Wystawa "Niepokorne 1976-1989." Przypomina różne aspekty zaangażowania opozycyjnego kobiet i roli, jaką odegrały w drodze do transformacji ustrojowej w Polsce. Przede wszystkim jednak - przywraca tym kobietom twarze i nazwiska.
Kuratorka: Agnieszka Grzybek
- 21 października, g. 19.00
"Teczki" / Teatr Ósmego Dnia
Wybór tekstów: Ewa Wójciak, Katarzyna Madoń-Mitzner
Występują: Ewa Wójciak, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Adam Borowski.
Poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia, jego twórców i aktorów przez Służbę Bezpieczeństwa PRL.
Spektakl oparty na wydobytych z archiwum IPN dokumentach.
- 22 października
Panele dyskusyjne:
18.00 KOBIETY DEMOKRATYCZNEJ OPOZYCJI LAT 70-tych.
Panelistki: Ludwika Wujec (KOR), Ewa Kulik-Bielińska (SKS) , Bożena Rybicka-Grzywaczewska (RMP), Maria Ganowicz (SKS) , Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia)
Prowadzenie: red. Nina Nowakowska
Elzbieta Bogucka: Promocja książki Jana Lityńskiego: "Ucieczka do wolności. Autobiografia"
20.00 KOBIETY OPOZYCJI 2015-21
Panelistki: Renata Borusińska (ORP), Agnieszka Jankowiak-Maik ("Babka od histy", "Protest z wykrzyknikiem"), Grażyna Ciesielska (KOD Puszczykowo),Monika Frąckowiak (Iustitia, Magistrats Europeens Pour La Democratie et Les Libertes MEDEL), Agata Oleynowa (W Naszej Sprawie, Humans of Aleppo), Wiktoria Jędroszkowiak (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny)
Prowadzenie: red. Aleksandra Przybylska
Po panelach odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Strajk Kobiet 2020" Jacka Kubiaka, (czas trwania: 25 min.)
- 23 października
Panel dyskusyjny:
18.00 KOBIETY BIAŁORUSKIEJ OPOZYCJI
Panelistki: dr Hanna Barvenava (Mińsk, UAM), Tatsiana Khomich, Nasta Niakrasava , Jana Shostak
Prowadzenie: red. Ludmiła Anannikova
20.00 Koncert Jacka Kleyffa i Nasty Niakrasavej
Koncert polsko-białoruski
NASTA NIAKRASAVA- etnomuzykolożka, śpiewaczka. Pochodzi z Polesia białoruskiego. Ukończyła dyrygenturę chóralną oraz historię sztuki w Mińsku. Absolwentka warszawskiej Muzykologii. Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Jej repertuar - to z jednej strony dawne pieśni ludowe pieczołowicie przygotowane tak jak śpiewały wiejskie mistrzynie i mistrzowie, z drugiej strony - to współczesne interpretacje ludowego repertuaru z wykorzystaniem różnych stylistyk muzyki popularnej. Znana z wykonań muzyki tradycyjnej a cappella oraz udziału w takich zespołach jak Kviecień, FolkRoll, R.U.T.A., Jacek Kleyff i Orkiestra Na Zdrowie.
JACEK KLEYFF - wolny twórca piosenek i obrazów oraz - jak sam o sobie mówi - rzemieślnik precyzji słowa w danym wzruszającym momencie życia... i tworzenia muzyki.
Bilety w cenie 10 zł.