Naila Ibupoto- (Samo)świadomość fragmentu
Miejskie Galerie Sztuki UAP serdecznie zapraszają na wystawę: Naila Ibupoto | (Samo)świadomość fragmentu
wernisaż: 7.07.2021 godzina 18.00
galeria czynna środa-niedziela:
13.00-17.00
Cykl " (Samo)świadomość fragmentu"jest kontynuacją fascynacji Naili Ibupoto zagadnieniem fragmentu z w obrazie.
W toku zarówno teoretycznych jak i malarskich poszukiwań odpowiedzi na pytanie czym jest on tak naprawdę, artystka zwróciła uwagę, iż warto by wyróżnić jego nowy typ. Postanowiła nazwać go origami - uśpiony fragment. Jej najnowszy metamalarski eksperyment jest pogłębieniem zrozumienia wariacji "origami".
Naila już po raz kolejny w swej praktyce artystycznej doświadcza procesu "samoożywania obrazu" i zastanawia się czym jest on w swej istocie. Tym razem nie używa już nawet farb. Pozostawia czyste, niezamalowane płótna, naciągnięte na wielokształtne krosna, zapraszając nas do rozstrzygnięcia, czy jest to jedynie naciągnięta na blejtram tkanina, czy już obraz opowiadający swoje historie?
Oto widzimy bowiem przed nami podstawową formę geometryczną - kwadrat płótna, które w kilku przedstawieniach ulega przekształceniom, jakby pokazując nam, do czego jest zdolne. Na przemian zagina swe boki i rogi, by w pewnym momencie nieco figlarnie, a zarazem odważnie odsłonić przed nami to, co zazwyczaj pozostaje w ukryciu - roboczy tył - czyli drewno, zawiniętą tkaninę i kilka zszywek, niejako "puszczając do nas oko" w tym zabawnym geście. Czy to samoożywione obrazy samodzielnie składają się w określone kształty, czy też uginają się pod naporem wyobraźni artystki? Czyżby opanowała ona malarskie origami - sztukę składania krosna?
Niech nie zwiedzie nas jednak ich lekkość, choć nawet ciepła barwa lnu przypomina kolor kartonu. Przyjrzyjmy się więc pierwszym zapiskom "uśpionego fragmentu". Wpierw wyrysowany ołówkiem w szkicowniku, później wycięty z podatnej na zagięcia tektury, na końcu osiąga swe apogeum w formie kwadratowego obrazu, którego " (samo)świadome fragmenty" zaczynają żyć własnym życiem. Wygląda na to, że tym razem obrały sobie strategię origami - sztuki składania, aby z pomocą artystki, odsłonić przed nami kolejny rozdział opowieści o fragmencie.
Zobacz www.uap.edu.pl/2021/07/naila-ibupoto-samoswiadomosc-fragmentu-2