Opowieści znad Warty - spacery i działania przyrodnicze na fyrtlu
Organizatorzy proponują:
Uczestnicy: Dzieci w wieku 7-10 lat (grupa 10 osobowa. Cykl warsztatów dla dzieci w wieku 7-10 lat realizowanych przez zespół animatorów i pedagogów współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. W trakcie zajęć postawimy na wymianę myśli, twórcze eksperymenty i zdobywanie wiedzy o otaczającej nas przyrodzie w mieście. Nade wszystko chcemy jednak zbudować dobrą atmosferę w grupie, która bazować będzie na szacunku dzieci do siebie nawzajem i otwartości na realizowanie nie tylko własnych pomysłów ale i do pracy zespołowej. Dobra zabawa gwarantowana! Każdego dnia zaproponujemy też dzieciom przerwę śniadaniową i chwilę na rozruszanie ciała.
Poprzez realizacje półkolonii mamy zamiar:
- zwrócić uwagę dzieci na otaczająca przyrodę, także tę obecną w mieście
- zainteresować mikrokosmosem, fascynującym, ale też dostępnym na wyciagnięcie ręki: owadami, chwastami itp.
- odbyć wycieczki po terenie wybrzeża Warty i w jej sąsiedztwie, poznając go od strony przyrodniczej
- stworzyć nietuzinkowe opowieści na tematy związane z przestrzenią, miastem, ekologią
- zachęcić do aktywnego spędzania czasu bez komputera/ telefonu
- zorganizować przestrzeń do kreatywnej zabawy i twórczych działań w bezpiecznej przestrzeni
Program
28.06.2021 9:00-12:00 Poznajmy się - ogród opowieści
Pierwszego dnia zaprosimy dzieci do wysłuchania opowieści o roślinach zwykłych i niezwykłych, cudownych i magicznych, z baśni, legend i tradycji ludowych. Opowiemy o niezwykłości zwykłej pokrzywy, dowiemy się czy bratki to bracia oraz spróbujemy wymówić słowo "nasięźrzał". Poznamy się wspólnie śpiewając o maku czy tańcząc len. Ponadto stworzymy proste gry planszowe, dla których inspiracją będzie przyroda nad Wartą.
Dzień realizowany wraz z Xenią Starzyńską
29.06.2021 9:00-12:00 Małe owady w wielkim mieście
Korzystając z przestrzeni miejskiej sprawdzimy co kryje się pośród traw i zarośli. Poznamy świat najmniejszych stworzeń żyjących pośród nas, a których nie dostrzegamy. Mikroorganizmy będziemy podglądać przy pomocy lup oraz mikroskopu. Poznamy również ich zachowania i biologię. Dowiemy się co jedzą i jak żyją będąc w miastach. Odbędziemy spacer z przyrodnikiem na terenach zielonych w sąsiedztwie Pawilonu.
Dzień realizowany wraz z Mateuszem Kęsym
30.06.2021 9:00-12:00 Plastyczne mikroświaty
Spacerując pomiędzy ścieżkami i alejkami sprawdzimy jakie drzewa i krzewy rosną w mieście, poszukamy "mikroświatów" ukrytych wśród liści i pąków. Stworzymy prace plastyczne , w których postacie owadów będą się przenikać z mniej lub bardziej magicznymi roślinami, wykorzystując własną kreatywność ale też stare ryciny i liście.
Dzień realizowany wraz z Mateuszem Kęsym
01.07.2021 9:00-12:00 Sztuka, dla której inspiracją jest łąka
Skorzystamy z tego co natura nam daje i stworzymy obrazy malowane naturą. Przy okazji podpatrzymy, jak rośliny rosną na łąkach, w których miejscach jest ich najwięcej i najmniej. Staniemy się uważnymi obserwatorkami i obserwatorami powolnego i nieoczywistego życia w ekosystemie łąkowym.
Dzień realizowany wraz z Justyną Odrzykowską
02.07. 9:00-12:00 Działania nad wodą i wokół wody
Podejmiemy temat z przepływu wody i regulacji rzek. Podsumujemy nasze całotygodniowe obserwacje z wycieczek nad Wartą. Odniesiemy się także do tworzenia gambionowytch umocnień Warty. Na zakończenie półkolonii planujemy ognisko.
Dzień realizowany wraz z Justyną Odrzykowską
Zobacz www.arsenal.art.pl/