Plakat - na czarnym tle napis bezsenność oraz informacje o dacie i miejscu wydarzenia.

Marcin Zdunik & Aleksander Dębicz - koncert w ramach festiwalu Bezsenność

01.10.2020
19:00

W programie autorskie aranżacje artystów z płyt: "Bach Stories" i "REnaissance".

Marcin Zdunik - polski wiolonczelista, solista i  kameralista. Jest artystą wszechstronnym, wykonuje muzykę z różnych epok, począwszy od  renesansu, po  dzieła najnowsze; improwizuje, aranżuje i  komponuje. Jest zapraszany do  udziału w  prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak londyńskie BBC Proms, Progetto Martha Argerich w  Lugano (Szwajcaria) oraz  Festiwal Chopin i  jego Europa w  Warszawie. Zdunik wystąpił jako  solista na  estradach wielu renomowanych sal, m.in.  Carnegie Hall w  Nowym Jorku, Cadogan Hall w  Londynie  i Rudolfinum w  Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły, m.in.  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w  Warszawie,  Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Orkiestra Sinfonia Varsovia i  City of London Sinfonia. W 2007 r. został laureatem I  nagrody, Grand Prix oraz  dziewięciu innych nagród na  VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im.  Witolda Lutosławskiego w  Warszawie. W  2008 r. reprezentował Polskie Radio w  Bratysławie na  Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU), gdzie zwyciężył i  zdobył tytuł New Talent 2008.  W 2009 r. otrzymał Gwarancję Kultury - nagrodę TVP Kultura przyznawaną przez kapitułę złożoną z redaktorów i specjalistów z poszczególnych dziedzin kultury i sztuki. 

Aleksander Dębicz to artysta należący do pokolenia Millennialsów, który uosabia wszystkie jego cechy: jest jednocześnie twórcą i odtwórcą, szuka możliwości włączenia technologii do swojej praktyki pianistycznej, pragnie realizować się w wielu gatunkach muzycznych. Jest przy tym jednym z najwybitniejszych młodych polskich pianistów. Punktem wyjścia jest dla niego muzyka klasyczna. Artysta w swej działalności chce powrócić do zaniechanej praktyki improwizacji, która była stałym elementem koncertów i spotkań muzycznych do XIX wieku. Improwizacja stanowi dla pianisty najlepszy środek wyrazu, spaja role pianisty i twórcy, pozwala nadać klasycznej interpretacji nową narrację. Gruntowne wykształcenie muzyczne, szeroka, pogłębiona wiedza o warsztacie poszczególnych kompozytorów, pozwalają mu na interpretacje w stylu danego twórcy. Bazując na improwizacji prezentuje publiczności stale nowe odsłony znanych utworów. Pianista doskonale odnajduje się w muzyce barokowej, bierze udział w projektach jazzowych i z kręgu muzyki pop, współpracuje z DJ-ami, ale też z grafikami komputerowymi, improwizując do animacji 2D i 3D. Muzyczne poszukiwania pianisty obejmują nie tylko działalność solową, ale i kameralistykę. 

UWAGA: Warunkiem uczestnictwa w koncercie jest posiadanie bezpłatnego zaproszenia, zaakceptowanie regulaminu oraz dostarczenie organizatorowi wydrukowanego i podpisanego oświadczenia, które opublikowane zostało na stronie www.wieniawski.pl.

opr.sw

Zobacz https://wieniawski.pl/