Na czerwonym kraciastym tle czarne pionowe fale. Na środku jednej fali wyodrębniono fragment na biało układający się w literę "S". Dodatkowo w prawym dolnym rogu na zielonym tle napis "projektowanie społeczne".

Tematem festiwalu będzie "Projektowanie społeczne". Skupia się ono na kreatywnym rozwiązywaniu często złożonych problemów, jednak zawsze z dużą wrażliwością na kontekst społeczny. W tak rozumianym designie istotna jest odpowiedzialność ekologiczna i ekonomiczna, a także dążenie do pozytywnej zmiany - polepszenia jakości życia ludzi.

Tegoroczna epidemia COVID-19 postawiła przed organizatorami nowe wyzwania. Przede wszystkim zmieniła sposób myślenia o takich zagadnieniach, jak choćby przestrzeń publiczna. Niemal w jednej chwili myślenie o niej uległo zmianie. Place, parki, ulice, biura, dziedzińce mają już nie tylko sprzyjać interakcjom międzyludzkim, ale także zapewniać dystans czy gwarantować dostęp do czystego powietrza. Klamki, windy, długopisy, klawiatury, ekrany i setki przedmiotów, które bezwiednie dotykaliśmy każdego dnia, nagle stały się potecjalnym zagrożeniem wirusowym, z którym walczymy nosząc rękawiczki, maseczki na twarzach i dezynfekując dłonie chemicznymi środkami.
Jednak nie oznacza to, że wcześniej znane problemy przestały istnieć. To zmiany klimatyczne, postępująca urbanizacja świata, starzenie się całych społeczeństw, dostęp do elementarnych dóbr i usług, a także plaga samotności. Wszystkie te zagadnienia także będą tematem tegorocznego "Poznań Design Festiwal", który odbędzie się już po raz siódmy - mówi Andżelika Jabłońska, dyrektora festiwalu.

Innego rodzaju wyzwaniem stała się sama organizacja wydarzenia, poczynając od zmiany jego daty na jesienną. Organizatorzy liczą, że ograniczenia związane ze stanem epidemii nie ulegną ponownego zaostrzeniu i zaplanowane od 25 września do października 2020 wystawy będą mogły się odbyć, zapewniając żywy a jednocześnie bezpieczny kontakt z prezentowanymi obiektami.
Cały festiwal będzie miał postać hybrydową. Wystawom będą towarzyszyć prezentacje w Internecie. Spotkania, dyskusje i wykłady będą transmitowane on-line i rejestrowane. Dzięki temu w wydarzeniach Poznań Design Festiwal będą mogły uczestniczyć także osoby obawiających się o swoje zdrowie lub z innych przyczyn niemogące uczestniczyć w nim na żywo. Umożliwi to także organizację festiwalu, w przypadku ponownego zaostrzenia przepisów sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Uzupełnieniem programu będą warsztaty dla osób w każdym wieku i projekcje filmowe, przygotowywane we współpracy z Short Waves Festival. Powstanie także obszerna dokumentacja multimedialna, która zapewni dostęp do materiałów festiwalowych w przyszłości. Zapewnienie trwałości efektów jest istotne ze względu na najlepsze i najpełniejsze wykorzystanie użytych zasobów (energii, surowców, materiałów, pracy i wiedzy), a także finansowanie ze środków publicznych pochodzących z budżetu Miasta Poznania. Dzięki temu wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny, choć na niektóre będzie konieczna wcześniejsza rejestracja, wynikająca ze względu organizacyjnych i chęci zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa uczestnikom i prowadzącym.

Głównym miejscem Poznań Design Festiwal 2020 będzie Stary Browar. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Made in Art.

_

Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny, choć na niektóre będzie się trzeba zapisać.

Program wydarzeń.

_
opr.LT

Załącznik

Zobacz 2020.poznandesignfestiwal.pl/