Powiększ tekst
logo

W ramach cyklu Zamek Czyta - Spojrzenie na Wschód "Mołdawia. Państwo niekonieczne" - UWAGA! SPOTKANIE ODWOŁANE!

24.03.2020
18:00
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Dla wielu mieszkańców Mołdawii i niemałej grupy rządzących nią polityków uzyskana w 1991 roku niepodległość miała być tylko przystankiem na drodze do zjednoczenia z rumuńską macierzą. Jednak nie wszyscy obywatele młodej republiki podzielali tę wizję. W Bukareszcie też nie pałano do niej entuzjazmem. W rezultacie sen o zjednoczeniu zakończył się tak szybko, jak się zaczął, a niewielki kraj dosłownie rozpadł się na trzy części. Nagle stało się jasne, że Mołdawię - która nigdy wcześniej nie miała okazji cieszyć się państwowością - trzeba będzie wymyślić, wymarzyć na nowo. Sprawić, by w oczach swoich obywateli i świata stała się państwem koniecznym, napełnionym treścią, leżącym w konkretnym miejscu na mapie. Zdanie to okazało się jednak bardzo trudne. Jak bowiem tworzyć państwo, gdy jedna czwarta obywateli opowiada się za jego likwidacją, a co trzeci posiada więcej niż jeden paszport? Jak znaleźć ideę jednoczącą naród, gdy jego przedstawiciele nie potrafią dojść do porozumienia nawet w sprawie nazwy używanego na co dzień języka? Jak przekonać ludzi, że warto poświęcić coś dla kraju, który jest młodszy od połowy jego mieszkańców i który nie potrafi zagwarantować swoim obywatelom zaspokojenia podstawowych potrzeb?
Książka Kamila Całusa opowiada o kraju zrodzonym z niespełnionych marzeń i o ludziach, którzy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co to znaczy "być Mołdawianinem".

Prowadzenie: Piotr Oleksy
Współpraca: Wydawnictwo Czarne

KAMIL CAŁUS  (ur. 1986) - z wykształcenia wschodoznawca i dziennikarz, z zawodu analityk. Absolwent Instytutu Wschodniego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował m.in. w Kiszyniowie. Do Mołdawii podróżuje regularnie od ponad dekady, co najmniej kilka razy do roku. Od 2012 roku pracuje w warszawskim Ośrodku Studiów Wschodnich, w którym - prócz problematyki mołdawskiej - zajmuje się także Rumunią. Publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe" i "Tygodniku Powszechnym". Pochodzi ze Świnoujścia. Mieszka w Warszawie.PIOTR OLEKSY - dr, historyk i wschodoznawca, pracuje w Instytucie Wschodnim UAM, autor książki "Naddniestrze. Terror tożsamości" (Czarne 2018).

Bilety w cenie 5 zł.

_
opr.LT

Baner
logo Pobierz baner (JPEG, 1,54 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR