Powiększ tekst
plakat

Pomnik Historii - Historia w Pomniku - spotkanie wokół publikacji

20.03.2019
18:00
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Dobrze opowiedziane miasto.  Pomnik, czy fyrtel?

Miasto jest żywym, złożonym, stale zmieniającym się organizmem, ukształtowanym przez to, co było, ale żyjącym dziś. Historia budynków i ich twórców, ulic, parków, wciąż nam towarzyszy, zabytki są tłem naszego życia, ale czy mieszkaniec Poznania zdaje sobie sprawę, że część miasta od parku Cytadela, przez Dzielnicę Cesarską po Katedrę na Ostrowie Tumskim, to Pomnik Historii? Czy wie cokolwiek na temat historii tych miejsc? Czy ma to dla niego znaczenie? I dlaczego miałoby mieć?

Być może ważniejszy niż "wielka historia" i pomniki na cokołach, jest dla niego swojski fyrtel i lokalne opowieści. Każdy z nas zapamiętuje przecież miasto zupełnie inaczej, dzięki wspomnieniom i emocjom, tworzymy i stale zmieniamy swój "mentalny obraz" Poznania. Jedynym sposobem, by połączyć historię miasta z osobistą opowieścią, to zaangażować słuchaczy w jej opowiadanie, tworzyć opowieść wciąż na nowo, posługując się współczesnym językiem, nie bojąc się humoru, emocji, odwołania się do współczesnych trendów i mody, czyli tego, co dla ludzi ważne jest dziś, tu i teraz.

Wstęp wolny!

W spotkaniu udział weźmie Katarzyna Andrzejczyk-Briks.

Z wykształcenia historyk sztuki i pedagog, od kilku lat zajmuje się historią designu i trendami w projektowaniu nowych produktów, usług i przeżyć. Wykładowca szkoły wzornictwa School of Form w Poznaniu, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Collegium da Vinci. Współpracuje z zespołem Concordii Design w Poznaniu, które łączy design, biznes i kreatywność. Pisze dla Magazynu Design Alive. Popularyzuje wiedzę o designie w formie wykładów i warsztatów, wierząc, że jest on naszą wspólną sprawą, bo wpływa nie tylko na wizualny kształt rzeczywistości, ale na jakość naszego życia i relacje między ludźmi. Interesuje się trendami, bo pokazują one, jak i dlaczego zmienia się świat wokół nas, jak zmieniają się nasze wartości i potrzeby i jakie mogą być konsekwencje tych zmian.

Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu W zabytkowym Poznaniu.

Projekcja filmu na taśmie 16 mm (1966). Na analogowej taśmie formatu 16 mm uwiecznione zostały miejsca dobrze znane, ale wyglądające nieco inaczej niż dziś. To unikalna okazja, by wybrać się w podróż po zabytkowym Poznaniu sprzed półwiecza.

Zobacz bramapoznania.pl

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 58,52 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR