Oswoić kolekcjonowanie - warsztaty dla praktykujących (i niepraktykujących) kolekcjonerów
Kolekcjonowanie wymyka się prostej definicji. To umiłowanie pięknych przedmiotów swym zasięgiem obejmuje pola sztuki, estetyki, historii, eksperckiej wiedzy, biznesu, umiejętności inwestowania i negocjacji. To jednak przede wszystkim pasja, chęć posiadania, pożądanie, które może doprowadzić zbieracza na skraj szaleństwa. Czym zatem jest kolekcjonowanie? Jak zostać kolekcjonerem? Co kolekcjonować można, a co wypada? Czy kolekcjonowanie ulega modzie? Czy kolekcja guzików może być więcej warta niż zbiór srebrnej biżuterii, a wyselekcjonowane współczesne grafiki mogą być cenniejsze niż XIX-wieczne malarstwo? Jak zbudować prestiżową kolekcję? Jak cieszyć się i dzielić z innymi swą pasją do kolekcjonowania?
Oswoić kolekcjonowanie to cykl 4 spotkań-warsztatów, podczas których zgłębiać będziemy fenomen kolekcjonowania. Odbywać się będą w środowe wieczory od 10. do 31.01.2018 roku, o g. 18:30.
Spotkanie I - Kolekcjonowanie jako oswajanie świata. Od nowożytnych gabinetów osobliwości po wirtualne kolekcje na portalach społecznościowych
Niemieckie Kunst-, Wunderkammery, włoskie studiolo, francuskie cabinets de curiosités, tłumaczone na język polski jako gabinety osobliwości, poprzedzały nowoczesne muzea. Wszystkie wyrosły w kulturze ciekawości epoki nowożytnej. Od zarania praktyk kolekcjonerskich kolekcjonowanie wiązano z próbą poznawania i porządkowania otaczającego świata. Czy dziś funkcjonuje jeszcze pojęcie gabinetu osobliwości? Osobliwej kolekcji? Czy w dobie Internetu kontakt z przedmiotem nadal ma taką moc oddziaływania? Jak dziś kształtują się relacje między kolekcjonerem a jego kolekcją?
Prowadząxca: Magdalena Dworak-Mróz, historyczka sztuki. Zajmuje się malarstwem XIX i XX wieku. Pisze doktorat o malarstwie Henri Haydena, przedstawiciela École de Paris w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Prowadzi również zajęcia w języku angielskim na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W kręgu jej zainteresowań mieszczą się także zagadnienia związane z rynkiem sztuki, art marketingiem, psychologią kolekcjonowania, budowaniem kolekcji i fałszerstwami.
Wstęp wolny.