Przegląd filmów o tematyce żydowskiej
NA WSZYSTKIE POKAZY WSTĘP JEST BEZPŁATNY.
Przegląd filmów o tematyce żydowskiej.
W programie znalazło się siedem filmów. Przed pokazami prelekcje wygłosi Marek Bochniarz.
Program:
- 10 grudnia, Dom Tramwajarza, godz. 16.00
"NAD BRZEGAMI JARKONU", reż. Avi Belkin, Izrael 2015, 60'
Film odkrywa nieznaną historię rzeki badając zależności między polityką społeczną a naturą w nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku istnienia Palestyny, kiedy Arabowie i Żydzi dzielili się jej zasobami. Korzystając z materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser Avi Belkin odkrywa dla nas głębokie powiązania między ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą a człowiekiem.
- 10 grudnia, Dom Tramwajarza, godz. 17.30
"NA RINGU ŻYCIA", reż. Uri Borreda, Izrael 2016, 60'
Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holocaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tą samą drogę, co w latach 1940-1947.
- 10 grudnia, Dom Tramwajarza, godz. 19.00
"HUMMUS!", reż. Oren Rosenfeld, Izrael 2015, 72'
Eklektyczny film o hummusie, przepysznym daniu znanym na całym świecie. Opowieść o tajemniczych przepisach, rekordzie Guinessa, roli hummusu w łączeniu muzułmanów, chrześcijan i żydów na Bliskim Wschodzie. Reżyser Oren Rosenfeld pokazuje barwne historie kobiet i mężczyzn, rozsmakowanych w tej potrawie. Film to pełna ironii i humoru opowieść o współzawodnictwie i sporach o to, kto przyrządza najlepszy hummus ponad religijnymi i politycznymi podziałami.
- 11 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 18.00
"ECHA ZE STRYCHU", reż. Debbie Goodstein, USA/Polska 2015, 36'
Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.
- 11 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 19.00
"W CIENIU DRZEW", reż. Valentina Arena, Włochy 2016, 52'
Enzo udaje się w podróż, by odnaleźć Sprawiedliwego wśród Narodów Świata we włoskim regionie Emilia Romagna. Ich historie są odtwarzane przez prywatne dokumenty, wspomnienia i opowieści. Relacje rekonstruują żywy i ciepły obraz wydarzeń z czasów wojny, pełen szczegółów z codziennego życia, często lekceważonych przez historyków.
- 12 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 18.00
"WYTRWAŁOŚĆ", reż. Małgorzata Imielska, Polska 2015, 70'
Opowieść o Benie Barenholtzu, legendzie amerykańskiego kina niezależnego. Znamy jego artystyczną biografię, chociażby to, że był pomysłodawcą słynnych Midnight Movies i producentem filmu Barton Fink (1991) braci Coen. Ale co ukształtowało jego życie? Odpowiedź przeniesie nas do małej ukraińskiej wioski ,w której się urodził.
- 13 grudnia, DOM SPOTKAŃ, godz. 18.00
"PRZY PLANTY 7/9", Reż. M.Jaskulski/L.Loewinger, Polska/USA 2016, 86'
4 lipca 1946 roku zamordowano w Kielcach ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów. Pogrom stał się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu. Z upadkiem komunizmu Bogdan Białek zaczyna publicznie mówić o tamtych wydarzeniach. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.
_
opr.LT