O Gruzji z Gruzinami - spotkanie podróżnicze
Było już wiele spotkań o Gruzji. Jednak tym razem, to nie polscy podróżnicy opowiedzą o tym kaukaskim kraju, ale jego mieszkańcy. W czwartek 26 października 2017 w jeżyckim Domu Tramwajarza odbędzie się spotkanie "O Gruzji mniej znanej z Gruzinami".
Od kilku lat Gruzja bije rekordy popularności wśród turystów, także z Polski. Trudno się dziwić. Ten położony na styku Europy i Azji kraj ma wiele do zaoferowania: różnorodne, barwne miasta, jak Tbilisi, Batumi czy Kutaisi (Poznań jest jego miastem partnerskim), zapierające dech krajobrazy gór Kaukazu, Morze Czarne, a do tego słynna gruzińska gościnność i wino. Gruzińska metoda wytwarzania wina w specjalnych amforach, nazywanych kwewri należy do najstarszych na świecie. Jest stosowana od ponad 6 tysięcy lat i została wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Jednocześnie jest to kraj borykający się z problemami gospodarczymi, a także trudnym sąsiedztwem z Rosją. Jednocześnie ciągle zaskakujący, poczynając od samej nazwy. Jego mieszkańcy wcale nie nazywają swojej ojczyzny Gruzją, a Sakartwelo - Krainą Kartwelów.
Spotkanie będzie zaproszeniem do podróży do ciągle mniej znanych regionów północno-zachodniej Gruzji: Imeretii, Raczy i Megrelii. Opowiedzą o nich sami Gruzini: Konstantine Nachqebia, Lado Danelia i Giorgi Gulua. Na codzień są przewodnikami, aktywistami, pracownikami informacji turystycznej i autorami publikacji o swoim kraju. Będzie to świetna okazja, by zdobyć informacje o Gruzji z pierwszej ręki.
Uczestnicy spotkania mogą także liczyć na upominki. Będą nimi przewodniki po zachodniej Gruzji (w języku angielskim), które zostały napisane między innymi przez zaproszonych gości. Z nich będzie można dowiedzieć się więcej o historii, najważniejszych zabytkach, tradycjach, a także znaleźć porady praktyczne. Przewodnik został wydany dzięki wsparciu finansowemu z programu Polska pomoc. Publikacje będą dostępne do wyczerpania przywiezionych zapasów.
Partnerem wydarzenia jest działający w Domu Tramwajarza gruziński bar Pan Gar, który będzie dostępny przez cały czas trwania spotkania. Po jego zakończeniu odbędzie się after party w gruzińskim klimacie z Panem Garem i gośćmi z Gruzji.
Rozmawa toczyć się będzie po polsku, angielsku, a dla chętnych, oczywiście, także po gruzińsku.
Wstęp wolny.
Zobacz www.facebook.com/events/294599211056312/