Podróż do wnętrza Ziemi - wkład otwarty prof. Leonida Dubrovinsky'ego
Jakie warunki panują we wnętrzu Ziemi? Czy da się je odtworzyć w laboratorium? Do czego służą diamentowe kowadełka i jakie ciśnienie są w stanie wytworzyć naukowcy? Na te pytania odpowie jeden z najbardziej uznanych badaczy wysokich ciśnień na świecie, prof. Leonid Dubrovnisky w trakcie wykładu "Journey to the center of the Earth 150 years after Jules Verne: Science not fiction"
Wykład jest otwarty i bezpłatny.
Prelekcję poprzedzą pokazy doświadczeń chemicznych przygotowane przez zespół młodych naukowców z Wydziały Chemii UAM pt. "Chemia w warunkach ekstremalnych", które odbędą się od godziny 17:30.
Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji European High Pressure Research Group (EHPRG) Meeting 2017, która na początku września zgromadzi w Poznaniu światową elitę naukowców zajmujących się wysokimi ciśnieniami.
O wykładzie: W fantastyczno-naukowej powieści napisanej przez Juliusza Verne'a w 1864 podróżnicy do wnętrza Ziemi napotkali na "kryształy, które wyglądały jak jarzące się kule". Sto pięćdziesiąt lat później fantastyka stała się rzeczywistością - umiemy badać kryształy poddane niewyobrażalnym ciśnieniom sięgającym milionów atmosfer. Do zasymulowania warunków panujących we wnętrzu Ziemi wystarczy małe urządzenie, mieszczące się w dłoni - komora ciśnieniowa z kowadełkami diamentowymi. Pomiędzy dwoma diamentami umieszcza się badaną próbkę, a poprzez docisk wytwarzane może być ciśnienie porównywalne z tym we wnętrzu Ziemi (3 600 000 atmosfer). Tak "zgniecione" substancje można podgrzać promieniem lasera do tysięcy stopni Celsjusza. Wyniki tych eksperymentów mają ogromne znaczenie praktyczne, np. w geologii, sejsmologii lub astronomii. Dodatkowo pomagają prowadzić badania nad nowymi materiałami, przydatnymi np. do zapisywania informacji czy magazynowania energii. Wszyscy, którzy wybiorą się na wykład, będą mogli poczuć się jak bohaterowie powieści Juliusza Verne'a i dowiedzieć się, jak to jest zajrzeć w głąb naszego globu.
O profesorze Dubrovinskim: Profesor Dubrovinsky jest dyrektorem Bavarian Research Institute of Experimental Geochemistry and Geophysics (Bayerisches Geoinstitut) w Bayreuth, w Niemczech. W uznaniu swoich badań otrzymał nagrodę "Gregori Aminoff Prize in Crystallography 2017 of the Royal Swedish Academy of Sciences" za stworzenie nowej metodologii dla eksperymentalnych wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych badań strukturalnych.
O Konferencji EHPRG 2017: Wykład odbywa się w ramach konferencji EHPRG 2017, trwającej od 3 do 8 września br., która jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla naukowców wykorzystujących w swoich badaniach wysokie ciśnienia. Obecna, 55. edycja konferencji odbędzie się po raz pierwszy w Poznaniu i po raz trzeci w Polsce. EHPRG 2017 organizowane jest na Wydziale Chemii UAM. Wśród najbardziej znanych badaczy z tej dziedziny, w Poznaniu wykłady wygłoszą m.in. Ho-Kwang Mao, Natalia Dubrovinskaia, Chris Michiels, Elena Boldyreva czy Przemysław Dera. Fundacja UAM jest współorganizatorem tego wydarzenia.
Więcej o konferencji na stronie www.ehprg2017.org
Zobacz fuam.pl/pl/wydarzenie-podroz-do-wnetrza-ziemi-wklad-otwarty-prof-leonida-dubrovinskyego/