Powiększ tekst
Grosz praski, fot. Kateriny Zisopulu-Bleja

Wystawa - 234 metry kwadratowe Poznania

16.12 – 31.08.2017
Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Niezwykłe odkrycia przez stulecia schowane pod brukiem poznańskiej Starówki wyeksponowane zostaną w ceglanych podziemiach Pałacu Górków. Ekspozycja "234 metry kwadratowe Poznania", której kuratorem jest kierowniczka wykopalisk na Starym Rynku mgr Kateriny Zisopulu-Bleja, prezentowana będzie od 16 grudnia 2016 r.

Przyszłość to zrewitalizowane oblicze Starego Rynku. Zanim jednak przyjdzie nowe, warto pochylić się nad tym, co stare! Plany rewitalizacyjne wytworzyły dogodne warunki do przeprowadzenia badań archeologicznych wyprzedzających przyszłą inwestycję. W 2015 roku prace badawcze na obszarze rynku pod kierownictwem Kateriny Zisopulu-Bleji podjęło Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Teren głównego placu miasta to miejsce szczególne. Istniejący tutaj główny węzeł komunikacyjny ogniskował handel dalekosiężny i lokalny. Istotną rolę odgrywały także władze miejskie urzędujące w sąsiedztwie jednego z wykopów. Pół roku pracy archeologów pozwoliło odsłonić rynek widziany przez pryzmat zgromadzonych źródeł materialnych. Dzięki nim wzbogaciliśmy się o informacje na temat organizacji przestrzennej i dawnej infrastruktury.

Wśród znalezionych skarbów zwiadzający zobaczą numizmatyczne rewelacje w postaci beznapisowych Denarów Władysława Łokietka. Interesujące mogą okazać się relikty dawnych gier towarzyskich kostki do gry, pionki i żetony. Nie zabraknie przedmiotów związanych z kultem jak plakietka pielgrzymia datowana na 2 poł. XIII i początek XIV wieku. Do zabytków o szczególnej randze należy unikatowy w skali europejskiej diadem turniejowy będący przejawem elitarnej kultury rycerskiej pochodzący z końca XIII lub początku XIV wieku.

Sześć miesięcy prac terenowych na obszarze Starego Rynku jest jedynie etapem w pełnym  poznaniu efektów tych działań. Żmudnie gromadzona wiedza z każdym miesiącem dostarcza kolejnych rewelacji, a wielomiesięczne prace konserwatorskie prowadzone w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przywracają blask przedmiotom spoczywającym przez wieki w ziemi.

Archeologów czeka jeszcze wiele tygodni pracy gabinetowej. Ponad tysiąc wydzielonych zabytków gwarantuje wiele godzin analiz. Zabytki nie powinny jednak tkwić cały czas w magazynach. Dlatego zapraszamy serdecznie na wystawę "234 metry kwadratowe Poznania", od 16 grudnia! Do końca sierpnia w Muzeum Archeologicznym w Pozaniu.

Baner
Grosz praski, fot. Kateriny Zisopulu-Bleja Pobierz baner (JPEG, 96,19 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR