logo

Spotkanie dyskusyjne z cyklu "NaoKoło migracji" organizowane przez Interdyscyplinarne Koło Doktoranckie UAM "NaoKoło"
Anna Berezowska - O migracji na wesoło?

Współczesne komedie interkulturowe i ich wpływ na kształtowanie wizerunku migrantów.
Śmiech umożliwia wszystko, łamie bariery, przekracza granice, a wreszcie - jednoczy. Śmiech na dużym ekranie ma jeszcze większą siłę, dlatego w ostatnich latach tak popularne stały się komedie interkulturowe, przedstawiające w łatwy sposób nie zawsze łatwe tematy (np. Za jakie grzechy dobry Boże, Almanya - Witajcie w Niemczech). W trakcie wykładu przekonamy się, czy i w jakim stopniu tak poważne zagadnienie, jakim jest migracja, można "potraktować" śmiechem i, jaki obraz migrantów może w rezultacie tego powstać.
Nina Trzaska - Opowieść o tym, jak wampiry wyemigrowały z Grecji do Transylwanii. (Nowo)grecki krwiopijca, międzynarodowa upiorna histeria i elementy greckie w europejskiej literaturze wampirycznej.
Słoneczna Grecja kojarzy się współcześnie z egzotycznymi wakacjami, tańczeniem "zorby" i kryzysem ekonomicznym. Niemal nikt już nie pamięta, że niegdyś była opanowana prawdziwą manią wampiryczną - grecki uczony z Chios napisał pierwszy na świecie traktat o wampirach, Santorini było w przewodnikach opisywane jako najbardziej zwampiryzowane miejsce na świecie, a zagraniczni podróżnicy kpili z histerii Greków, która nakazywała im wielokrotne ekshumacje i profanacje grobów... Jedyną niszą, w której grecki wampir przetrwał do naszych czasów jest dziewiętnastowieczna europejska literatura wampiryczna, która aż roi się od helleńskich motywów.

Zobacz dombretanii.org.pl