Debata - Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu...
Teatr Polski zaprasza na debatę z cyklu Szumy, zlepy, ciągi pt. Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu, czyli dyskusja o przyszłości przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią.
Teatr Polski w Poznaniu, na samym początku swojego istnienia, zakryty był pierzeją kamienic. Otaczały go okazałe budynki, które zniknęły po II wojnieświatowej.W pobliżu, w miejscu gmachu Banku Cukrownictwa, stanął modernistyczny Okrąglak.Pozostały obszar,znajdujący się przy ul. 27 Grudnia,stał się podstawą wielu konkursów architektonicznych, projektów koncepcyjnych, dotychczas niezrealizowanych. W rzeczywistości znajdują się tam parkingi samochodowe.
Na początku 2017 roku Miasto Poznań wstrzymało decyzję o sprzedaży działek sąsiadujących z Teatrem, dlatego dyskusja o tym miejscu jest konieczna.
Powinny tu powstać biura, przestrzenie handlowe, a może ogród miejski? Muzeum Pracy u Podstaw, czy Powstania Wielkopolskiego? Jak duża powinna być zabudowa? W których miejscach pojawić się nie powinna? Jakie są szanse i zagrożenia dla tego prestiżowego obszaru w centrum miasta? Na te i pokrewne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w debacie zatytułowanej "Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu, czyli dyskusja o przyszłości przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią".
W dyskusji udział wezmą:
dr hab. Hanna Grzeszczuk Brendel - wiceprezes zarządu Prawa do Miasta, wykładowca akademicki na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej
- dr hab. Piotr Korduba - historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza
- Łukasz Mikuła - radny Miasta Poznania, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, adiunkt w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza
- dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak - architekt, adiunkt, kierownik Katedry Architektury Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
- Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz - architekt, krytyk architektury, Centrum Otwarte.
Przed dyskusją krótką prezentację o historii i kontekście urbanistycznym miejsca pokaże Franciszek Sterczewski - architekt, aktywista, Centrum Otwarte.
Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Otwarte - inicjatywa, której celem jest poszerzanie świadomości z zakresu architektury, designu i urbanistyki oraz pozytywne zmiany w przestrzeni publicznej z naciskiem na centrum miasta. Kontynuuje i rozwija działania nieformalnego cyklu dyskusji "Otwarte", która działała w Poznaniu w latach 2012-2015.