Powiększ tekst
A-geometryczny świat Hansa Arpa Data początku: 14 maj 2017 Hans Arp w pracowni w Meudon, 1947, wł. Stiftung Arp e.V. © VG Bild-Kunst, Bonn 2017

A-geometryczny świat Hansa Arpa

14.05.2017
12:00
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Arp wynalazł rzeźbę a-geometryczną - pisał w roku 1936 polski poeta, Jan Brzękowski, w swojej niewielkiej monografii Hansa Arpa. Bo rzeczywiście, Arp uważany jest za twórcę rzeźby organicznej, która poprzez język formalny zwraca uwagę  na procesy powstawania i przeobrażania zachodzące w naturze. Metamorfoza - zmienność  formy - to jedna z centralnych kategorii pojęciowych tej sztuki. Mimo to nie można ograniczać twórczości Arpa jedynie do ewolucji rzeźby organicznej. Artysta bowiem przez całe życie uprawiał rozmaite gatunki sztuki i wielokrotnie powracał do form abstrakcyjno-geometrycznych. Był współzałożycielem ruchu dada w Zurychu w 1916 roku, a od połowy lat dwudziestych XX wieku związał się w Paryżu z surrealistami. Na początku lat trzydziestych, również w Paryżu, dołączył do grup artystycznych takich jak Cercle et Carré oraz Abstraction Création, które propagowały sztukę geometryczną, bezprzedmiotową. Był to też okres, w którym Arp, pozostawał w bliskim kontakcie z polskimi artystami, Janem Brzękowskim, któremu zilustrował tomik poezji oraz członkami grupy a.r.: Władysławem Strzemińskim i jego żoną Katarzyną Kobro oraz Henrykiem Stażewskim.

Wykład dr. Maike Steinkamp ma na celu zbadanie artystycznego języka Hansa Arpa ze szczególnym uwzględnieniem jego stosunków z polską awangardą lat 30-tych XX wieku.

Prowadzenie: Dr. Maike Steinkamp, Stiftung Arp e.V., Berlin/Rolandswerth

Wstęp wolny

Spotkanie towarzyszy wystawie A-geometria. Hans Arp i Polska - więcej o ekspozycji TUTAJ

Zobacz www.mnp.art.pl

Baner
A-geometryczny świat Hansa Arpa Data początku: 14 maj 2017 Hans Arp w pracowni w Meudon, 1947, wł. Stiftung Arp e.V. © VG Bild-Kunst, Bonn 2017 Pobierz baner (JPEG, 68,07 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR