![plakat](/mim/events/pictures/plakat,pic1,1225,0,155147,with-dims,248,355.jpg?_sst=1739187125517)
Francja elegancja - spotkanie z Piotrem Szaradowskim, autorem książki
Prowadzenie: Aleksandra Boćkowska.
Haute couture czyli wielkie krawiectwo gości na łamach prasy, obecne jest w nagłówkach internetowych portali czy nawet telewizji. Te dwa słowa są powtarzane są tak często, że czasem umyka ich faktyczne znaczenie. Określenie haute couture od 1945 roku formalnie łączy się z francuskim Ministerstwem przemysłu i otoczone jest szczególną troską. Jest nie tylko symbolem paryskiej elegancji, ale również ważnym elementem gospodarki.
W tych dwóch słowach mieści się także ponad 150-letnia tradycja francuskiego krawiectwa. Historia jej przekazywania z pokolenia na pokolenie to nie tylko nazwiska wielkich projektantów, ale i najczęsciej anonimowych krawcowych zatrudnianych w domach mody. O ich umiejętnościach najlepiej świadczą zachowane do dziś ubiory.
O wszytkich tych elementach tworzących historię haute couture opowiada książka "Francja elegancja. Z historii haute couture" autorstwa Piotra Szaradowskiego (Wydawnictwo Dolnośląskie), która miała swoją premierę 26 października 2016. Istotnym elementem tworzącym książkę jest wywiad z paryskim couturierem, Julienem Fournié, który od kilku lat pracuje pod własnym nazwiskiem, a wcześniej projektował kolekcje haute couture dla domu mody Torrente. Rozmowa z projektantem jest także rodzajem podsumowania dotychczasowej historii haute couture i pokazania jak to krawiectwo funkcjonuje dziś, w XXI wieku.
Nie bez znaczenia są również ubiory prezentowane na stronach książki. Pochodzą one z kolekcji Autora, gromadzonej od wielu lat i pokazywanej na wystawach, między innymi właśnie w Centrum Kultury ZAMEK, w 2013 roku. http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,6,1893.html
Link do strony kolekcji
Piotr Szaradowski - doktor nauk humanistycznych, muzealnik, edukator. Kurator i autor scenariuszy wystaw poświęconych modzie XX wieku. Przez wiele lat prowadził otwarte wykłady poświęcone historii mody w poznańskim Domu Bretanii. Swoją wiedzą dzielił się także na blogu Muzealne Mody. Wykładowca School of Form w Poznaniu. Lubi podróże i koty.
Aleksandra Boćkowska - dziennikarka, współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą". Autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL".
Wstęp wolny.
![plakat](/mim/main/pictures/plakat,pic1,1225,0,155147,show2.jpg?_sst=1739187125517)