Interwencja artystyczna - Osiedle Młodych
Wystawa "Osiedle Młodych" odbędzie się między 23 a 25 września 2016. Wydarzenie będzie mieć charakter miejskiej interwencji artystycznej podjętej przez młodych poznaniaków i będzie stanowić odpowiedź na obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz aktualną sytuację społeczno-polityczną w Polsce i w Europie. Wystawa połączona z wydarzeniami muzycznymi oraz debatami poświęconymi ekonomii, polityce oraz sztuce towarzyszy 9. edycji Nostalgia Festival Poznań.
Sześciu młodych artystów i teoretyków spotyka się w szkolnych murach ratajskiej "tysiąclatki", aby odzyskać pozytywistyczną współczesność i pokazać, że millenialsi potrafią być społeczni. Na wystawie "Osiedle młodych" organizowanej przez Korporację Teatralną zobaczymy prace Agaty Baumgart, Jędrzeja Filusia, Doroty Michalskiej, Michała Loby, Mikołaja Ludwika Szymkowiaka i Mikołaja Smykowskiego. Zaprezentowane prace są wynikiem dłuższego procesu, w tym warsztatów, spotkań z uczniami szkoły sportowej, własnych doświadczeń pokoleniowych. Artyści zajmują się tematyką dla nich bliską: ratajskim rapem, rolkarzami, seksualnością, edukacją płciową, wideo-artem, multisensorycznością czy życiem klubowym, warto doświadczyć ich dynamikę myślenia.
Nadchodząca wystawa, nie bez powodu nawiązuje do jednej ze spółdzielni mieszkalnych w Poznaniu na Ratajach "Osiedle młodych". Rozbudowa tej części miasta przypada na lata 1960-1966 i obchody Tysiąclecia Polskiej Państwowości. Świecka władza celebrowała państwowość, organizacje katolickie - Millenium Chrztu Polski. Jubileuszowi towarzyszył program "Tysiąc szkół na 1000-lecie", czego efektem jest blisko półtora tysiąca szkół zwanych potocznie "tysiąclatkami".
Wystawę otworzy wernisaż 23 września w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia. W program interwencji artystycznej "Osiedle młodych" wchodzi także cykl debat poświęconych ekonomii, polityce i sztuce. Troje specjalistów i badaczy młodego pokolenia - Filip Konopczyński, Marta Kosińska i Anna Wójcik wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowią się nad alternatywnymi wizjami ekonomii, polityki i sztuki. Jakie znaczenie mają dla nich młode pokolenia i gdzie jest miejsce na pozytywną rolę sztuki w kształtowaniuspołecznej świadomości. Na te pytania poszukamy odpowiedzi w przestrzeni Fundacji Malta.